Gdańsk realizuje program walki z otyłością dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 17:53

Około 26 tys. dzieci z ponad stu szkół w Gdańsku zostanie przebadanych w ramach programu zdrowotnego, pozwalającego na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych. W Gdańsku około 15-20 proc. najmłodszych mieszkańców ma nadwagę i otyłość.

Program "6-10-14" (od wieku badanych dzieci) realizowany jest od września 2011 r. przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) i Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka. Miasto przeznaczyło na niego 3 mln zł.

Koordynator Programu, dr Michał Brzeziński poinformował w środę (25 stycznia) podczas konferencji prasowej, że od września 2011 r. zbadano około 3 tys. dzieci. U około 140 z nich stwierdzono nadwagę i zostały one objęte rocznym programem opieki specjalistycznej.

- Dzieci i ich rodzice korzystają w tym czasie z porad lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej, z którymi spotykają się co najmniej raz na trzy miesiące - wyjaśnił Michał Brzeziński.

Jak dodał, po roku dziecko przestaje być pod opiekę specjalistów, ale ma możliwość kontaktu i konsultacji przez telefon lub internet. Każdy z rodziców jest także zapraszany na 6-godzinny kurs dotyczący żywienia oraz rozbudzania potrzeby aktywności fizycznej u dzieci.

Program realizowany jest także w szkołach podstawowych i gimnazjach. Chodzi m.in. o zmiany asortymentu proponowanego w szkolnych sklepikach i usunięcie z placówek maszyn z niezdrową żywnością.

Według prof. Małgorzaty Myśliwiec, ordynator oddziału Diabetologii Dziecięcej UCK, w ostatnich 6-7 latach "dramatycznie" wzrosła liczba dzieci cierpiących na cukrzycę. Dodała, że jeszcze kilka lat temu Polska nie była wymieniana wśród krajów mających najwięcej dzieci z nadwagą, teraz należy do czołówki.

Prof. Myśliwiec powiedziała, że jeśli dziecko ma nadwagę lub otyłość w wieku 6 lat, to ma 25 proc. szansy na nadwagę jako osoba dorosła; jeżeli ma otyłość i nadwagę w okresie dojrzewania, to ma prawie 80 proc. szans na to, że w wieku dorosłym też będzie miało nieprawidłową wagę.

- To nie jest wina dziecka. To my, dorośli stworzyliśmy im takie warunki. Cieszymy się, że mamy wyższy status społeczny, ale popełniamy pewne błędy, a dziecko rośnie i rozwija się według ścieżek, które mu pokazują rodzice - tłumaczyła prof. Myśliwiec.

Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska zwróciła uwagę, że przyczyną problemu jest też zlikwidowanie medycyny szkolnej.

W Gdańsku od 20 lat działa Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka, który kompleksowo zajmuje się oceną zdrowia oraz promowaniem postaw zdrowotnych u dzieci i młodzieży. Z niepublikowanych badań ośrodka, wynika, że w 2009 r. w Gdańsku nadwaga i otyłość występowały odpowiednio u 10,5 procent chłopców i 7,9 procent dziewczynek w wieku 6 lat oraz u 15,1 procent chłopców i 7,27 procent dziewczynek między 8 a 12 rokiem życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum