Gdańsk: program edukacji seksualnej w szkołach budzi kontrowersje, mają wypowiedzieć się lekarze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2020 07:54

Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk oraz prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba zapowiedzieli w środę (19 lutego), że zorganizują debatę z udziałem ekspertów na temat miejskiego programu edukacji seksualnej, który w 2018 roku został wprowadzony do szkół. Jego elementy budziły kontrowersje wśród części rodziców.

Miejski program edukacji seksualnej "Zdrovve Love" wprowadzono w 2018 roku. Został opracowany według standardów Światowej Organizacji Zdrowia i odnosi się do siedmiu praw seksualnych człowieka. Fot. archiwum

Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk spotkał się w środę z prezesem Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Markiem Skibą, aby omówić kwestie związane z miejskim programem edukacji seksualnej "Zdrovve Love". Dyskusja w gabinecie wiceprezydenta odbyła się za zamkniętymi drzwiami i trwała ponad dwie godziny.

Po spotkaniu Piotr Kowalczuk i Marek Skiba poinformowali, że planują zorganizować debatę na temat edukacji seksualnej w szkołach, podczas której głos zabraliby przede wszystkim eksperci, między innymi lekarze.

Członkowie Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk mają dwa tygodnie na przedłożenie swoich uwag i wniosków w gdańskim magistracie. Wówczas zostanie zwołana dyskusja.

- Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy trzy aspekty dotyczące programu - zagadnienia medyczne, prawne i skutki związane z edukacją seksualną. W tych obszarach będziemy się poruszać, abyśmy mogli dopilnować szczegółów. Mam nadzieję, że ta współpraca spowoduje, że program będzie skuteczny i pozytywnie odbierany, a rodzice i dzieci będą miały dostęp do rzetelnej wiedzy w tym zakresie - mówił wiceprezydent.

Jak tłumaczą aktywiści, ich celem jest "ochrona dzieci przed seksualizacją". Z kolei władze Gdańska uważają, że program poprzez uświadamianie młodzieży, czym jest przemoc seksualna, chroni ją przed skutkami demoralizacji.

- Wierzę, że te rozmowy nabiorą merytorycznego charakteru. Nasze dotychczasowe różnice wynikały z języka, którego używamy, ale jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia kompromisu. Wszystkim nam zależy, żeby nasze dzieci były w szkołach pod odpowiednią opieką, by nie spotkało ich nic złego ze strony dorosłych oraz rówieśników - powiedział Marek Skiba.

W tym czasie przed gmachem Urzędu Miasta trwało spotkanie modlitewne, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, m.in. rodzice, sympatycy i działacze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk oraz radni Prawa i Sprawiedliwości - Joanna Cabaj i Waldemar Jaroszewicz. Grupa odmówiła koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz różaniec. Modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Gidziński, wikariusz parafii pod wezwaniem. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Leźnie.

Miejski program edukacji seksualnej "Zdrovve Love" wprowadzono w 2018 roku. Został opracowany według standardów Światowej Organizacji Zdrowia i odnosi się do siedmiu praw seksualnych człowieka. Porusza między innymi tematy związane z antykoncepcją, nowoczesnym modelem rodziny i metodami planowania rodziny, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Za zgodą rodziców mogą z niego korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W ubiegłym tygodniu pomorska kurator oświaty kurator oświaty zarządziła kontrolę gdańskiego programu edukacji seksualnej. Kontrolę wszczęto na wniosek radnej PiS Joanny Cabaj, która sugeruję, że zajęcia "Zdrovve Love" odbywają się w gdańskich szkołach bez konsultacji oraz odpowiedniej zgody i opinii rodziców - Rad Szkół lub Rad Rodziców. 

PAP - Anna Machińska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum