Gdańsk: Szumowski jest już w UCK, zapoznaje się z sytuacją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 10:58

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w którym operowany był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w poniedziałek (14 stycznia) rano przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Gdańsk: Szumowski jest już w UCK, zapoznaje się z sytuacją
Minister Szumowski na miejscu zapoznaje się z bieżącą sytuacją. Fot. PTWP

Minister na miejscu zapoznaje się z bieżącą sytuacją. Informację o tym, że minister zdrowia przyjechał do szpitala, potwierdziło PAP biuro prasowe MZ.

Podczas gdańskiego finału WOŚP w niedzielę o godz. 20, gdy odliczano czas do "Światełka do nieba" na scenę, na której był Adamowicz, wtargnął mężczyzna. Na nagraniu zdarzenia widać, jak przebiega przez scenę, podbiega do prezydenta Gdańska i uderza go nożem. Później, chodząc po scenie, podnosi w górę ręce w geście zwycięstwa, ponownie podchodzi do Adamowicza i zabiera mikrofon.

- Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz - krzyczał ze sceny, zanim obezwładnili go ochroniarze - wynika z filmów, na których zarejestrowano zdarzenie.

Na scenie reanimowano Adamowicza, potem przewieziono go do szpitala. Tam lekarze podjęli operację prezydenta Gdańska, która trwała pięć godzin.

- Proszę państwa, pacjent żyje, chociaż jego stan jest bardzo, bardzo ciężki - informował w nocy z niedzieli na poniedziałek lekarz, który operował Adamowicza, doktor Tomasz Stefaniak.

- Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie - poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - mówił chirurg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum