Galerie handlowe w lockdownie otwarte dla zaszczepionych. Tak rekomenduje ZPPHiU

Autor: oprac. MP • Źródło: ZPPHiU/Rynek Zdrowia14 listopada 2021 18:21

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług i apeluje: - Stając przed zagrożeniem, jakim byłaby decyzja o wprowadzeniu pełnego lockdownu rekomendujemy, by handel i usługi pozostały dostępne przynajmniej dla osób zaszczepionych.

Do galerii handlowych wejdą tylko osoby zaszczepione? Fot. Shutterstock
  • Rosnąca z dnia na dzień liczba zakażeń koronawirusem co rusz przywołuje pytanie, czy grozi nam kolejny lockdown
  • Głos w sprawie ewentualnych nowych obostrzeń zabrał Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług
  • ZPPHiU rekomenduje, aby centra handlowe pozostały otwarte przynajmniej dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Zamknięte galerie? "Pozostawmy dostępne przynajmniej dla osób zaszczepionych"

- Prognozy, które mamy w tej chwili, w tych czarnych scenariuszach mówią o 40 tys. dziennych przypadków zakażenia koronawirusem. Wydarzy się to nawet w ciągu najbliższych 10 dni - przestrzegał w środę, 10 listopada, w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Rządzący wciąż przekonują, że w tej chwili nie planują wprowadzenia nowych obostrzeń, a już z pewnością wykluczają pełen lockdown, który miał miejsce w ubiegłym roku, ale zdaniem wielu ekspertów bez wprowadzenia restrykcji trudno będzie zatrzymać rozpędzającą się czwartą falę koronawirusa.

Obawy przed kolejnymi obostrzeniami ma Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

- Obecnie nie są znane szczegółowe wytyczne do rozporządzeń jakie rząd planuje wprowadzić i czy rozważa obostrzenia dotyczące funkcjonowania centrów handlowych. Stając przed zagrożeniem, jakim byłaby decyzja o wprowadzeniu pełnego lockdownu Związek rekomenduje, by handel i usługi pozostały dostępne przynajmniej dla osób zaszczepionych. Sprawdzanie paszportów covidowych lub negatywnego testu przy wejściach do galerii handlowych wydaje się być prostym i skutecznym zabiegiem do zastosowania w przypadku eskalacji pandemii - pisze w oświadczeniu Zarząd ZPPHiU.

Czytaj: Dr Grzesiowski: ograniczajmy ludzi w pomieszczeniach zamkniętych

Dr Karauda: Płacimy za wolność antyszczepionkowców. "Odchodzi ponad 200 osób dziennie"

Czeka nas kolejny lockdown? "Okres przedświąteczny trudny do zaakceptowania"

- Po kilkunastu miesiącach pandemii mamy już liczne doświadczenia. Reżim sanitarny, zasady DDM, edukacja konsumentów, to wszystko w naszym przekonaniu powoduje, że nie ma konieczności wprowadzania kolejnego lockdownu - dodaje ZPPHiU.

Związek podkreśla, że przedsiębiorcy wciąż odrabiają straty, które ich firmy poniosły w wyniku poprzednich lockdownów, a zbliżające się święta to bardzo niefortunny - z perspektywy przedsiębiorców - moment na zamykanie handlu.

- Okres przedświąteczny jest trudny do zaakceptowania jako moment wstrzymania handlu zarówno dla naszych sklepów, jak i naszych klientów. To oznaczałoby potencjalnie kolejne straty dla polskich przedsiębiorców a branża do tej pory nie odrobiła strat po ubiegłorocznych ograniczeniach - podkreśla ZPPHiU.

Czytaj: Nowe obostrzenia i paszporty covidowe. Rzecznik MZ wyjaśnia, co się zmieni

Dramat w szpitalu. Pacjent uderzył pielęgniarkę siekierą w plecy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum