Gadomski: problemem jest fragmentyzacja i rozproszenie procesu leczniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2020 18:29

Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu szeroko rozumianej profilaktyki w Polsce - powiedział w poniedziałek (10 lutego) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że wyzwaniem jest także zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku.

Na zdj. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. PTWP

W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się debata Medycznej Racji Stanu "Ja Pacjent" w przeddzień Światowego Dnia Chorego. W debacie wzięli udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.

Wiceminister Gadomski podkreślił, że głównym celem wszystkich debat poświęconych tematyce zdrowotnej jest szeroko rozumiane dobro pacjenta. - Cały obszar funkcjonowania służby zdrowia to zmiany propacjenckie. Zmiany jakościowe, zmiany inwestycyjne, infrastrukturalne to działania skierowane przede wszystkim do pacjentów - powiedział.

Zwrócił uwagę na potrzebę przeprowadzenia zmian systemowych. - Dla mnie największą bolączką polskiego systemu i wyzwaniem, które stoi przed ministrem zdrowia na jeszcze wiele lat do przodu, jest to, że pacjent w Polsce nie jest zaopiekowany - ocenił.

Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku. Jak mówił, pacjent powinien liczyć na to, że "świadczenia towarzyszące - rehabilitacja, psychoonkologia" - będą dostępne w jednym miejscu.

Dodał, że problemem jest "fragmentyzacja i rozproszenie procesu terapeutyczno-diagnostycznego". - Pacjent musi liczyć na to, że jak najwięcej procedur medycznych uda mu się zrealizować "pod jednym dachem" - podkreślił.

Wiceszef MZ zaznaczył, że kluczowym obszarem działań jest też profilaktyka. - Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu profilaktyki w Polsce, profilaktyki szeroko rozumianej - wskazał. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wczesną diagnostykę chorób.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wskazał z kolei, że w tegorocznym orędziu papież Franciszek zwraca uwagę na "konieczność równego dostępu do dobrodziejstw postępu cywilizacyjnego w zakresie medycyny". - Dbałość o każde życie jest drogowskazem nie tylko dla personelu medycznego, ale też dla stanowiących prawo i dla każdego z nas - powiedział.

Powołując się na słowa papieża Franciszka, mówił także o potrzebie nieustannego wsparcia osób zmagających się z chorobą. "Umiejętność życia z chorobą to sprawdzian determinacji pacjenta, ale także jego otoczenia. Im więcej przejawów współodczuwania i troski, tym silniejsza jest motywacja pacjenta do radzenia sobie z kryzysem zdrowia - podkreślił abp Pennacchio.

Medyczna Racja Stanu to zespół opiniotwórczych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych, przedstawicieli resortu zdrowia, nauki, finansów i rozwoju, przedstawicieli Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz liderów organizacji pacjenckich.

Celem Medycznej Racji Stanu jest zainicjowanie konkretnych działań w przestrzeni polityki zdrowotnej na bazie eksperckich dyskusji na temat rangi problemów systemowo-eksperckich pod patronatem społeczeństw europejskich związanych ze zdrowiem, w kontekście wyzwań, jakimi są: kryzys ekonomiczny, zmiany demograficzne i klimatyczne a także rosnące zagrożenie terroryzmem.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum