Gadomski: koszty obsługi Funduszu Medycznego na pewno nie osiągną w pierwszym roku 40 mln zł

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 14:26

We wtorek (15 września) sejmowa podkomisja nadzwyczajna kontynuowała rozpatrywanie przedstawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o Funduszu Medycznym. - Na obsługę Funduszu ma zostać przeznaczane do 1 proc. jego budżetu - wynika z projektu.

Gadomski: koszty obsługi Funduszu Medycznego na pewno nie osiągną w pierwszym roku 40 mln zł
Na pytania podczas posiedzenia podkomisji odpowiadali zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. strona www. Sejmu

Podczas posiedzenia Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o Funduszu Medycznym wiele pytań do obecnych na sali zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy i wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego skierowała posłanka Krystyna Skowrońska (KO).

Posłanka pytała między innymi o to w jaki sposób i w jakiej dokładnie kwocie zostały ustalone wydatki  na koszty obsługi Funduszu Medycznego. Będą one pokrywane z budżetu ministra zdrowia, w ustawie zapisano, że te koszty sięgną do 1 proc. wydatków na Fundusz Medyczny. Zatem, przy założonym budżecie Funduszu Medycznego na nadchodzący rok, wynoszącym do 4 mld zł, te wydatki mogą sięgnąć 40 mln zł.

Koszty obsługi - 1 proc. budżetu
Jak powiedział poseł Bolesław Piecha (PiS), "każda instytucja funduszowa musi mieć swoją obsługę administracyjną więc musi kosztować".  Dodał, że w projekcie ustawy wskazane jest źródło pokrycia tego kosztu i limity wydatków - do 1 proc. -  Jakie one będą okaże się, kiedy fundusz przedstawi swój budżet. Na koszty składa się utrzymanie siedziby, oprzyrządowanie, płaca zatrudnionych ludzi, posiedzeń rady. Za to wszystko trzeba zapłacić, bo żyjemy w państwie prawa i za wykonaną pracę należy się płaca - stwierdził poseł.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział, że "1 proc. to jest wartość referencyjna, którą przyjmujemy za maksymalną". Zauważył, że większość funduszy celowych, które mamy w systemie ma zapisane w tworzących je ustawach ponad 1 proc. wydatków na koszty administracyjne. Jako przykład podał koszty funkcjonowania NFZ, które wynoszą właśnie ok. 1 proc.

- Stąd te 1 proc. w projekcie ustawy o Funduszu Medycznym na koszty administracyjne ale każdorazowo rok do roku, przygotowując plan finansowy Funduszu Medycznego będziemy tę kwotę oszacowywać - mówił wiceminister Gadomski. Dodał: - Myślę, że w pierwszym roku funkcjonowania Funduszu Medycznego na pewno te wydatki nie dojdą do poziomu 40 mln zł.

Posłanka Krystyna Skowrońska sięgając do zapisów projektu ustawy dopytywała też dociekliwie czy możliwe jest ustalanie rankingu podmiotów wygrywających konkursy projektów w ramach Funduszu Medycznego w inny, pozakonkursowy sposób; także w oparciu o decyzję premiera.

Wiceminister Sławomir Gadomski odpowiadał, że ustawa reguluje tryb konkursowy i jest on transparentny. - Minister zdrowia oczywiście proceduje , ale naturalnym jest, że przy projektach strategicznych, dużej wartości odbywa się to dalej w trybie programów wieloletnich przyjmowanych uchwałą Rady Ministrów. Rada Ministrów ma takie kompetencje, że może ewentualnie się nie zgodzić na rekomendacje ministra zdrowia dotyczące danego projektu, ale to jest ryb standardowy.

Zdecydowanie dodał: - Natomiast nie ma mowy o żadnym zmienianiu kryteriów wyboru projektów w oparciu o decyzję premiera, nie ma takiego przepisu.

Ile będzie pieniędzy?
Padło też pytanie o szacowną skalę wydatków, jakie trzeba by było ponieść na wymianę łóżek w szpitalach. Posłanka Skowrońska sugerowała, że "łatwo jest ogłosić program łóżkowy i każdemu szpitalowi dać po 10 łóżek". - Czy wiadomo ile łóżek potrzeba w skali kraju i jakie to będą koszty? - dopytywała.

Minister Gadomski odpowiedział na to pytanie sięgając do wyliczeń. Przypomniał, że z ankiet jakie Ministerstwo Zdrowia otrzymało od szpitali wynika, że powyżej 15 lat ma  44 proc. łóżek w polskich szpitalach, między 12 a 15  lat - 14 proc.

- Zrobiliśmy pełną ankietę stanu łóżek w polskich szpitalach i gwarantuję, ze nie będziemy prowadzić akcji, w stylu, że każdy dostaje 10 łóżek. Przyświewca nam cel racjonalności. Łóżka dostaną te szpitale, które wygrają konkursy i będą tych łóżek faktycznie potrzebowały - mówił.

Jak zaznaczył, zaplanowano przeznaczyć około 200 do 300 mln zł na wymianę starych łóżek. - Ale to jest fundusz 10 letni. Zatem każdorazowo w planie będziemy analizować na jakim wsparciu dla ochrony zdrowia należy się skupić - mówił, wyjaśniając, że kwoty na zakupy łóżek będą różne w kolejnych latach.

Posłanka Skowrońska dopytywała też o jakich konkretnie wydatkach i na co mówimy w perspektywie do 2029 roku. - Kupujemy kota w worku, bo nie wiemy ile będzie pieniędzy na kolejne lata - twierdziła, zadając pytanie o projekcję wydatków Funduszu Medycznego na najbliższe 3 lata.

Jak wyjaśniał prezydencki minister Paweł Mucha, przepis art.39 projektu ustawy określa maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na Fundusz Medyczny w perspektywie 10-letniej.  - Ustawa budżetowa będzie każdego roku określać kwotę na dany rok budżetowy, która będzie wydatkowana na te zadania, które są ujęte w ramach subfunduszy Funduszu Medycznego - mówił minister, zaznaczając, że oczekiwania w tym zakresie dotyczą m.in. bezlimitowych świadczeń dla dzieci czy wsparcia leczenia chorób rzadkich. 

Zdaniem ministra Pawła Muchy ustawa może być też zmieniana co do wysokości limitów w kolejnych latach. Można bowiem przewidywać, że prezydent monitorując ustawę będzie przyglądał się temu jaki poziom wydatków jest realizowany w danym roku i czy te wielkości, jeśli chodzi o maksymalne określenie wydatków z budżetu państwa, są adekwatne, czy zachodzi potrzeba zwiększenia. - Myślę, że tylko w kierunku zwiększenia wydatków może iść  refleksja pana prezydenta. Może się okazać że po latach będziemy chcieli ten maksymalny limit podnosić - powiedział prezydencki minister.

Realizacja zapowiedzi prezydenta
Podkomisja przyjęła do projektu 13 porządkujących poprawek zgłoszonych przez posła Tomasza Latosa, przewodniczącego posiedzeniu. Projekt, po przegłosowaniu poprawek w podkomisji, został skierowany do sejmowej komisji zdrowia, która jeszcze we wtorek wieczorem ma debatować nad przygotowanym sprawozdaniem z prac podkomisji.

Przypomnijmy, że projekt ustawy o Funduszu Medycznym stanowi realizację zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej konieczności wsparcia dostępu pacjentów do innowacyjnych świadczeń medycznych.

Fundusz Medyczny będzie funduszem celowym w dyspozycji ministra zdrowia. W ramach Funduszu zostaną wyodrębnione 4 subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki i terapeutyczno-innowacyny. Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum