Gadomski: bez istotnych utrudnień w dostępie do świadczeń w poradniach transplantologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 20:26

Według naszych sygnałów, zbieranych przede wszystkim przez centralę Narodowego Funduszu Zdrowia, nie zanotowano istotnych utrudnień w dostępie do świadczeń w poradniach transplantologicznych - poinformował w środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Gadomski: bez istotnych utrudnień w dostępie do świadczeń w poradniach transplantologicznych
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. archiwum

W środę sejmowa komisja zdrowia rozpatrywała informację ministra zdrowia na temat opieki medycznej w okresie pandemii nad pacjentami po przeszczepie.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, przytaczając dane NFZ, wskazał, że w Polsce działa 36 poradni specjalistycznych w zakresie świadczeń transplantologicznych.

Dodał, ze resort zdrowia, chcąc ułatwić życie świadczeniodawcom, zawiesił na jakiś czas raportowanie kolejek i list oczekujących, dlatego przytoczył dane z poprzednich miesięcy. Gadomski zaznaczył, że 30 czerwca na listach oczekujących do poradni transplantologicznych było 297 osób.

- Mediana średniego czasu oczekiwania i dla pilnych, i dla stabilnych wynosiła zero, więc tak naprawdę większość przypadków, praktycznie wszystkie, były przyjmowane na bieżąco - mówił. Dodał, że podobnie wyglądała sytuacja w przypadku osób oczekujących do oddziałów transplantologicznych.

Marcelina Zawisza (Lewica) pytała Gadomskiego m.in. o to, czy osoby po przeszczepach będą brane pod uwagę jako priorytetowa grupa do podania szczepionki przeciwko COVID-19.

- Nie wprowadziliśmy tej grupy pacjentów na listę osób do zaszczepienia w pierwszej kolejności. Co do osób po przeszczepach, jeszcze trwa dyskusja i myślę, że eksperci na najbliższej radzie ds. transplantologii, w początkach stycznia, podejmą ten temat - powiedział. Dodał, że wówczas być może zostaną wprowadzone modyfikacje w programie szczepień. Wskazał, że są też inne grupy o obniżonej odporności, np. pacjenci onkologiczni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum