×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUS: niepełnosprawni nie są gotowi do podjęcia pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 lipca 2012 19:29

Ponad 82 proc. niepełnosprawnych nie jest gotowych do podjęcia pracy - wynika z danych GUS na koniec 2011 roku. Zdaniem ekspertów z Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością pomóc im może skuteczna rehabilitacja społeczna.

GUS: niepełnosprawni nie są gotowi do podjęcia pracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Koalicja zorganizowała w poniedziałek (23 lipca) konferencję, podczas której przekonywano, że rehabilitacja społeczna, jest warunkiem skutecznej rehabilitacji zawodowej. - Człowiek dorosły, który staje się niepełnosprawny w wyniku wypadku, potrzebuje innej rehabilitacji niż osoba niepełnosprawna od urodzenia - przekonywała szefowa Koalicji Anna Woźniak-Szymańska.

- Rehabilitacja powinna go przygotować do samodzielnego życia i pełnienia różnych ról społecznych. Powinna obejmować nie tylko chorego, ale również jego rodzinę, zapewnić wsparcie psychologiczne, nauczyć funkcjonowania w nowej sytuacji. Dopiero po udanej rehabilitacji społecznej można zacząć aktywizację zawodową - podkreśliła.

Osoby niepełnosprawne często nie otrzymują takiej pomocy, jaka jest im potrzebna, zdarza się, że otrzymują ją zbyt późno albo że nie jest to rehabilitacja kompleksowa - mówiła Woźniak-Szymańska. Według niej brakuje programów, w oparciu o które mogłaby być realizowana skuteczna rehabilitacja społeczna, a także specjalistów, którzy mogliby ją prowadzić.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski zwrócił uwagę, że rehabilitacja powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb. - Niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna, różnym osobom potrzebna jest różna pomoc. Niektórzy potrzebują ciągłej pomocy asystenta, inni tylko okazjonalnej, jeszcze innym bardziej przydałoby się dofinansowanie do samochodu - mówił.

W jego opinii trzeba się zastanowić, co można zrobić w ramach środków, którymi dysponujemy i jak je najlepiej wykorzystać. Podkreślił, że zindywidualizowane wsparcie dla niepełnosprawnych to inwestycja, która procentuje.

Także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda uznał, że indywidualna pomoc jest najbardziej skuteczna. W jego opinii środki finansowe powinny trafiać wprost do potrzebujących, dlatego pieniądze, którymi dysponuje PFRON, powinny zostać zdecentralizowane i być rozdzielane na poziomie samorządów.

Duda mówił także o potrzebie przygotowania nowej ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych - dodał, że chciałby, aby została uchwalona pod koniec obecnej kadencji Sejmu. Przyznał, że nie będzie to łatwe, ponieważ trzeba będzie w niej pogodzić interesy pracodawców, samorządów i organizacji pozarządowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze