GIS: wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego w czasach Covid-19

Autor: KG • Źródło: GIS14 maja 2021 18:41

Główny Inspektor Sanitarny opublikował wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

GIS: wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego w czasach Covid-19
GIS rekomenduje, aby maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosiła 300 osób. Fot. Shutterstock
  • GIS rekomenduje, aby maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosiła 300 osób
  • Do ww. zalecanego limitu osób biorących udział w pielgrzymce nie wlicza się osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciw Covid-19
  • W przypadku potwierdzenia zakażenia u pątnika - wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej

Rekomendacje opublikowane w piątek 14 maja na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego podzielono na:
- procedury zapobiegawcze - zapewnienie higienicznych warunków realizacji pielgrzymki;
- procedury ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa;
- procedury w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u jednego z pątników.

Testy dla pątników nie są obowiązkowe

Zgodnie procedurami zapobiegawczymi w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów. Nie rekomenduje się wykonywania obligatoryjnych testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 wśród wszystkich osób chcących wziąć udział w pielgrzymce. 

Rekomenduje się, aby maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosiła 300 osób. Do ww. zalecanego limitu osób biorących udział w pielgrzymce nie wlicza się osób, które otrzymały pełny cyklem szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Grupy pielgrzymów nie powinny się mieszać

Zaleca się, aby grupy pielgrzymów w miarę możliwości nie mieszały się. Należy zapewnić osobom pielgrzymującym odpowiednie warunki zakwaterowania (noclegi w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych), a żywienie pielgrzymów zgodnie z najlepszymi praktykami sanitarno-higienicznymi.

Pątnicy powinni posiadać środki ochrony osobistej i są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Pełna treść komunikatu ''Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce'' dostępna jest na stronie: .gov.pl/web/gis

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum