GIS wyda rekomendacje dla podróżujących do krajów, gdzie wykryto wariant omikron koronawirusa

Autor: PAP • Źródło: PAP29 listopada 2021 16:05

Główny inspektor sanitarny wyda jeszcze dzisiaj dwie rekomendacje dotyczące podróżujących z krajów i do krajów najbardziej ryzykownych, jeśli chodzi o wariant omikron – zapowiedział w poniedziałek kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

Kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka zapowiedział wydanie jeszcze w poniedziałek dwóch rekomendacji. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • GIS w poniedziałek ma wydać rekomendację ws. niepodróżowania do krajów, w których mutacja omikron występuje- Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe
  • Jeśli okaże się, że omikron to mutacja alertowa, wówczas kwarantanna zostanie wydłużona do 14 dni
  • GIS będzie kontrolować organizatorów imprez i spotkań w zakresie przestrzegania limitów osób. To organizatorzy spotkań i przedsiębiorcy są odpowiedzialni za to, czy przestrzegane one przestrzegane

W oczekiwaniu na komunikaty

- Po południu wydane zostaną przeze mnie dwa komunikaty. Jeden dotyczący rekomendacji dla osób przybywających do Polski z Afryki, a w szczególności z tych siedmiu krajów, które są wskazane na liście ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) i WHO jako najbardziej ryzykowne (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), jeśli chodzi o nową mutację omikron oraz rekomendację o niepodróżowaniu do krajów, w których ta mutacja występuje, w szczególności do tych siedmiu państw - zaznaczył podczas konferencji prasowej Saczka.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu do powiatowych i wojewódzkich inspektorów sanitarnych zostały wystosowane polecenia, by we wszystkich przypadkach, gdy istnieje podejrzenie zakażenia nową mutacją, przeprowadzony był szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Ustalona ma być w tym wypadku lista kontaktów, a próbki pobrane do badania powinny być sekwencjonowane, aby precyzyjnie określić rodzaj mutacji.

Zapowiedź 14 dniowej kwarantanny

- Jeśli okaże się, że to mutacja alertowa, wtedy kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Również izolacja będzie czternastodniowa - powiedział Saczka. Zaznaczył, że także sanepid będzie decydował o wydłużeniu tego okresu, maksymalnie do 21 dni.

Kierujący GIS przekazał, że wydał też decyzję o weryfikacji elektronicznych kart lokalizacji podróżnego.

- W tej chwili weryfikujemy od 15 listopada wszystkie karty lokalizacyjne pod kątem podróżowania z siedmiu krajów wskazanych na liście alertowej. Będziemy kontaktować się z osobami, prowadzić wywiad epidemiologiczny i nadzór epidemiologiczny. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z nową mutacją omikron, będziemy podejmować działania, które nie pozwolą na maksymalne ryzyko rozprzestrzeniania się nowej mutacji – dodał Saczka.

Będzie wzmożona kontrola GIS

Saczka zapowiedział też, że GIS będzie kontrolować organizatorów imprez i spotkań w kwestii przestrzegania limitów osób.

- Organizatorzy spotkań, przedsiębiorcy będą odpowiedzialni za to, czy przestrzegane są limity. To leży po stronie organizatorów - podkreślił.

Zaapelował też o szczepienie się przeciw COVID-19. Według niego szczepienia są jedynym znanym antidotum pozwalającym na walkę z pandemią, wzmacnianie odporności i zabezpieczenie przed konsekwencjami zakażenia.

Czytaj: Wchodzą nowe obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Czytaj: Morawiecki o Omikronie. "W poniedziałek szef MZ przedstawi koncepcje nowych obostrzeń"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum