GIS wycofuje ze sprzedaży partię "świeżego" filetu z kurczaka. Powód: Salmonella

Autor: oprac. WOK • Źródło: GIS, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 07:45

Żywność. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego ukazało się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Chodzi o wycofanie z obrotu jednej partii produktu "Swieży filet z piersi kurczaka MAP" ze względu naeobecność bakterii Salmonella Enteritidis.

Filet z kurczaka wycofany z obrotu FOT. GIS
  • W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w partii produktu "Świeży filet z piersi kurczaka MAP" - podaje GIS na swojej stronie
  • Zaznacza, że mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia 
  • Jednak w tym przypadku ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - ostrzega GIS.

"Świeży" filet z Salmonellą

Główny Inspektorat Sanitarnego informuje na swojej stronie, że w wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis
(...) partii produktu "Świeży filet z piersi kurczaka MAP"

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa produktu: „Świeży filet z piersi kurczaka MAP”
  • Numer partii: 793921
  • Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021
  • Producent: Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o., ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04033902
  • Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn

GIS informuje, że 23 listopada "wydano decyzję administracyjną zobowiązującą Przedsiębiorstwo Drobiarskie Drobex Sp. z o.o., ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, WNI 04033902 do wycofania przedmiotowej partii produktu z rynku, jej zablokowania oraz zakazano używania do produkcji innych środków spożywczych lub wprowadzania do obrotu".

- (...) Pisemnie zobowiązano zakład do podjęcia działań w celu określenia przyczyn wystąpienia bakterii Salmonella Enteritidis w tym produkcie, do przeglądu procedur nadzoru nad dostawcami oraz przeglądu procedur mycia i dezynfekcji obszarów produkcyjnych w celu zapobieżenia zanieczyszczeniom krzyżowym produktów - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zalecenia dla konsumentów

Jak podaje GIS, spółka Jeronimo Martins Polska (prowadzi, m.in. sieć sklepów Biedronka) zablokowała sprzedaż produktu i wycofuje go z obrotu.

- Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii
z obrotu. Nie należy spożywać produktów z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem - podaje GIS.

Czytaj też:

GIS publikuje coraz więcej ostrzeżeń dotyczących żywności. Przyczyn jest kilka

Ta dieta ma ratować nie tylko nasze zdrowie, także i planetę. Ale jak tu rezygnować z mięsa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum