GIS: szczepienie przeciw gruźlicy nadal w kalendarzu szczepień ochronnych

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2011 15:48

Główny Inspektorat Sanitarny podczas posiedzenia Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przyjął stanowisko rekomendujące zasadność szczepienia niemowląt przeciw gruźlicy. Szczepionka ta chroni bowiem przed ciężkimi postaciami tej choroby.

GIS: szczepienie przeciw gruźlicy nadal w kalendarzu szczepień ochronnych

Co jakiś czas powraca temat zasadności niektórych szczepień, zwłaszcza tych, których skuteczność jest znikoma. Do takich szczepień niewątpliwie należy szczepionka BCG. Dyskusję wokół zasadności jej podawania wywołało niedawne zachorowanie wśród 19 przedszkolaków z Wielkopolski, które zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych, tuż po urodzeniu otrzymały szczepionkę BCG.

- Po tym zachorowaniu bardzo trudno było wytłumaczyć rodzicom, dlaczego dzieci mimo zaszczepienia chorują - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. 

Dlatego też na ostatnim posiedzeniu Rady, jeszcze raz przeanalizowaliśmy zasadność szczepienia dzieci. Argumenty, które wysuwali specjaliści z dziedziny epidemiologii i leczenia gruźlicy przekonały nas, że to szczepienie jest konieczne, dlatego nadal rekomendujemy go jako obowiązkowe w kalendarzu szczepień ochronnych - dodaje.

Potwierdza to konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc, prof. dr hab. Kazimierz Roszkowski-Śliż.

- Z punktu widzenia skuteczności, szczepienie to jest rzeczywiście mało istotne, dlatego kilka lat temu wycofaliśmy się z konieczności doszczepiania dzieci starszych, i utrzymaliśmy tylko jedną dawkę podawaną noworodkom - tłumaczy Roszkowski- Śliż.

- Nie możemy jednak zrezygnować całkowicie ze szczepionki BCG. To szczepienie jest bowiem bardzo istotne z punktu widzenia eliminacji ciężkich zakażeń gruźliczych. To jest jej główny, udokumentowany  zgodnie ze współczesnymi wymaganiami medycyny, walor. Dzieci szczepione, jeśli nawet zachorują na gruźlicę, będą chorowały lżej i nie rozwiną ciężkich postaci gruźlicy pozapłucnej, tzn. gruźlicy mózgu, kości, układu pokarmowego  - podsumowuje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum