GIS ostrzega przed ciastkami zawierającymi m.in. kancerogenne substancje

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 stycznia 2023 21:03

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o niebezpiecznych substancjach w dwóch partiach ciastek.

GIS ostrzega przed ciastkami zawierającymi m.in. kancerogenne substancje
GIS wydał ważne ostrzeżenie w sprawie produktu spożywczego. Fot. Shutterstock

 

GIS ostrzega przed ciastkami

W ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności GIS podał, że został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o stwierdzeniu wysokiej zawartości estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w określonych partiach ciastek Unicorn wheels 220 g, marki Aldiva, dostępnych w sieci sklepów TEDi.

Wykryte estry kwasów tłuszczowych to substancje genotoksyczne i kancerogenne. GIS zaznacza, że biorąc pod uwagę, iż produkt jest przeznaczony dla dzieci, spożycie produktu przez tę grupę konsumentów wiąże się z istotnym ryzykiem dla zdrowia.

Wycofaniu podlegają dwie partie produktu Unicorn wheels, 220 g, marka Aldiva o numerach partii: 10792002021000000255 z terminem trwałości 23.12.2023 oraz 12252002021000000150 z datą ważności 04.09.2023

Producentem jest Modern Chocolate GmbH Robert-Bosch-Straße 32, 63303 Dreieich, Niemcy, a dystrybutorem w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice.

Wycofanie produktu i komunikaty GIS

GIS podał, że właściciel sklepów TEDi rozpoczął wycofanie kwestionowanego produktu ze swoich sklepów. Ponadto poinformował na stronie internetowej o wycofaniu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością.

Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze