GIS: od kilku do kilkunastu zgonów rocznie po zażyciu dopalaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2015 14:10

250-300 osób rocznie umiera w Polsce z powodu zażywania narkotyków, w tym od kilku do kilkunastu po tzw. dopalaczach; każdego miesiąca dochodzi do kilkuset zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi - wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

GIS: od kilku do kilkunastu zgonów rocznie po zażyciu dopalaczy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (27 sierpnia) w Sejmie odbyła się konferencja parlamentarnego zespołu ds. samorządności pt. "Razem bezpieczniej - dopalacze, nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa dzieci w szkołach". W zakresie przeciwdziałania i zwalczania dopalaczy niezmiernie ważna jest edukacja oraz działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży - podkreślali uczestnicy konferencji.

Jak powiedział główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, zawierające groźne dla zdrowia substancje psychoaktywne dopalacze to także narkotyki. - Jeżeli chodzi o zagrożenie, to możliwość uzależnienia jest taka sama. Dopalacze często są dostępne po niskiej cenie, ponieważ ich produkcja jest tania. Lekarzom pozostaje leczenie objawowe i czasami czekanie czy pacjent przeżyje czy nie - powiedział szef GIS.

Wiceszef MSW Stanisław Rakoczy przypomniał, że 1 lipca weszły w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; 114 substancji psychoaktywnych zostało wpisanych na listę środków odurzających. Jak dodał ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna "Dopalacze kradną życie". Rakoczy poinformował, że na początku września MSW ogłosi konkurs na spot promujący zdrowy tryb życia.

Insp. Anna Kuźnia z Komendy Głównej Policji podkreśliła, że niezmiernie istotna jest prewencja, edukacja oraz działania profilaktyczne. Zapewniła, że przeciwdziałanie i zwalczanie dopalaczy jest priorytetem policji, która prowadzi szkolenia funkcjonariuszy w tym zakresie. - Edukacja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz programy profilaktyczne przynoszą wymierne efekty. Widzimy, że to zagrożenie jest mniejsze - powiedziała policjantka.

Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Prokuratury Generalnej wynika, że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 200 śledztw ws. wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy. Zarzuty dokonania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu postawiono ponad 100 osobom.

PG zwróciła się do prokuratur w kraju o informacje dotyczące śledztw ws. dopalaczy w związku z masowymi zatruciami tymi substancjami, głównie na Śląsku. Od początku fali zatruć, które nastąpiły w drugim tygodniu lipca, zmarły dwie osoby. Od początku lipca w całym regionie odnotowano kilkaset podejrzeń zatruć dopalaczami.

Według danych statystycznych policji z końca lipca, od 1 stycznia do połowy lipca w zakresie walki z dopalaczami policja wszczęła ponad 1100 postępowań przygotowawczych, najwięcej - bo 877 - na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 260 z Kodeksu karnego - przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Tylko w lipcu zabezpieczono prawie 80 kg substancji oraz ponad 8 tys. sztuk różnych opakowań. Zatrzymano w sumie 176 osób. Część z nich weszła w tryby przepisów karnych, inni są karani w trybie administracyjnym.

Rząd zainicjował kampanię społeczną, mającą uświadamiać niebezpieczeństwa wynikające z zażywania nieznanych substancji. 29 lipca instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i media podpisywały się pod Paktem Społecznym Przeciw Dopalaczom. Jego treść brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze