GIODO: nie wiem, kto będzie miał dostęp do danych w rejestrach medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 22:40

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski krytykuje uchwaloną przez Sejm ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nie zostały rozwiane wątpliwości GIODO, co do zabezpieczenia danych pacjentów.

GIODO: nie wiem, kto będzie miał dostęp do danych w rejestrach medycznych

- GIODO od początku prac nad tą ustawą zgłaszał cały szereg zastrzeżeń. Część z tych uwag została uwzględniona bądź wyjaśniona przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety, nie rozwiązało to wszystkich wątpliwości i pozostawiło przede wszystkim jedną, bardzo poważną, a dotyczy ona chęci uregulowania kwestii związanych z rejestrami medycznymi na poziomie rozporządzeń, których w obecnej chwili nie znamy - wyjaśnia Wojciech Wiewiórowski.

- Na tym etapie nie jestem w stanie powiedzieć, jakie dane będą znajdowały się w systemie informacji medycznej oraz kto do tych danych będzie miał dostęp. Wiemy mniej więcej, jak wygląda kształt tego systemu, ale niestety bardzo mało wiemy, jak będzie wyglądał przepływ informacji – dodaje.

No i to, zdaniem GIODO, nakazuje mieć wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest zgodne z art. 51 konstytucji, który mówi, że wszelkie sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni do podania informacji na swój temat powinny być uregulowane ustawowo. - Tutaj regulacji ustawowej nie ma (...).

- Przynajmniej dwie rzeczy powinny być regulowane ustawowo. Po pierwsze: jakie dane osobowe są gromadzone w poszczególnych rejestrach, w tym danych dotyczących stanu zdrowia pacjentów; po drugie: kto będzie miał dostęp do poszczególnych rodzajów danych. Mogłoby to być zapisane w tej ustawie - tłumaczy Wiewiórowski.

- My proponowaliśmy nawet podczas prac sejmowych, by zapisać w niej zasadę, że jest to realizowane w formie ustawy oraz przynajmniej jeden z tych rejestrów opisać, jak on powinien wyglądać w takiej wzorcowej formie. Wydaje nam się, że to nie przeszkodziłoby w szybkim przyjęciu ustawy, a wiadomo, że sam system informacji medycznej będzie jeszcze tworzony przez najbliższe dwa lata i będzie to wystarczająco dużo czasu, żeby pozostałe kilkadziesiąt rejestrów, do tych wymogów dostosować - dodaje.

GIODO zapowiada, że prześle swoje uwagi także do Senatu, gdy ten będzie pracował nad ustawą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum