Fundusz Medyczny. Prezydent Duda: 2 mld zł na program rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP01 grudnia 2021 16:23

- W najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z członkami Rady Funduszu Medycznego Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z ekspertami w sprawie funkcjonowania Funduszu Medycznego
  • W spotkaniu biorą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adama Niedzielski oraz eksperci z różnych dziedzin medycyny
  • - Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy - mówi prezydent Duda

Fundusz Medyczny. Spotkanie prezydenta Dudy z premierem i ministrem zdrowia

- Fundusz Medyczny to specjalna forma dofinansowania systemu ochrony zdrowia, tak by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i młodzieży - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu.

Spotkanie odbywa się w Pałacu Prezydenckim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

- Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą (...) ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy" - powiedział Duda.

Jak dodał, "to dobry czas, aby dokonać podsumowania, to dobry czas, żeby dokonać weryfikacji, aby zgłosić ewentualne możliwości zmian czy modyfikacji".

Czytaj: Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Pięć rekomendacji Rady Medycznej. Prof. Horban: "Ograniczenie do niezbędnego minimum" imprez i handlu

"Specjalna forma dofinansowania systemu ochrony zdrowia dla młodzieży"

Jak ocenił prezydent, Fundusz Medyczny to ważny element całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności jeżeli chodzi o dzieci i młodzież.

- Tym przede wszystkim kierowaliśmy się - a mianowicie dobrem i ochroną zdrowia dzieci i młodzieży, ustanawiając Fundusz Medyczny jako specjalną formą finansowania czy też dofinansowania systemu ochrony zdrowia - tak, by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i ochronie zdrowia młodzieży - powiedział Duda.

Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawę prezydent podpisał w październiku 2020 r. W sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.

Przeznaczone zostaną one m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj: Pogarsza się sytuacja Szpitala Specjalistycznego. Nie ma lekarzy, pielęgniarek i pieniędzy

Od dziś wzmożone kontrole sanepidu w sklepach, hotelach i restauracjach

2 mld zł z Funduszy Medycznego na szpitale i oddziały pediatryczne

- W najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wskazał, że Fundusz jest odpowiedzią na apel społeczeństwa, by znalazła się pula środków finansowych, wydzielonych przez państwo, "mająca na celu wsparcie możliwości leczenia operacyjnego polskich dzieci poza granicami kraju, w szczególności w sytuacjach, kiedy różnego rodzaju procedury medyczne nie są u nas realizowane".

Poinformował, że "w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych".

- Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział prezydent. Dodał, że będzie on realizowany w latach 2022/2023.

Zwrócił uwagę, że na ten cel dotychczas przeznaczano 3 mld zł na 6 lat.

Czytaj: Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Konflikt na SOR. 1000 zł dodatku dla lekarzy, dla pielęgniarek i ratowników 150

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum