×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych rozszerzył swój zakres

Autor: • Źródło: PAP07 lutego 2023 09:18

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że rozszerzono zakres Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który dotąd obejmował wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19. Od 1 stycznia br. można wnioskować o odszkodowanie z powodu poważnego działania niepożądanego w związku z obowiązkowym szczepieniem.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych rozszerzył swój zakres
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych rozszerzył swój zakres. Fot. Shutterstock
 • Od 1 stycznia br. można wnioskować o odszkodowanie z powodu poważnego działania niepożądanego w związku z obowiązkowym szczepieniem
 • Chodzi o szczepienia wykonane od 1 stycznia 2023 r.
 • Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tys. złotych

Fundusz objął szczepienia obowiązkowe

Fundusz objął również szczepienia obowiązkowe przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych. Jak dodał rzecznik, dotyczy to także szczepień przeciwepidemicznych (przeciw odrze, zakażeniom meningokokowym, błonicy, krztuścowi, polio oraz WZW typu A), które są wykonywane u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem lub zachorowaniem.

Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tys. złotych. Przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeżeli z tego powodu pacjent musiał być hospitalizowany przez co najmniej 14 dni. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, by otrzymać świadczenie wystarczy obserwacja pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Został utworzony w lutym 2022 r., by udzielać wsparcia finansowego osobom, które po szczepieniu doznały poważnego działania niepożądanego.

Szczegółowe informacje na temat Funduszu, w tym wzór wniosku o przyznanie świadczenia, są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-szczepien-ochronnych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze