Francja: służba zdrowia zaostrza akcję strajkową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 19:17

Związki zawodowe pracowników służby zdrowia, linii lotniczych Air France oraz adwokatów zaostrzyły od wtorku (14 stycznia) akcję strajkową. W Paryżu oraz w innych miastach związki organizują we wtorek demonstracje.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 1 200 ordynatorów oddziałów szpitalnych i pracowników służby zdrowia ogłosiło we wtorek w liście do minister zdrowia Agnes Buzyn, że zamierza złożyć rezygnację, jeżeli rząd nie rozpocznie negocjacji. Medycy domagają się zaniechania reformy emerytalnej, poprawy warunków pracy i sytuacji w szpitalach.

Air France w komunikacie informuje o strajku kontrolerów ruchu, który potrwa od wtorku do czwartku włącznie. Firma ostrzega, że odwołano część lotów krótko- i średniodystansowych. Loty na długich dystansach będą odbywać się według rozkładu - zapewnia.

Związki zawodowe prawników i adwokatów zapowiadają kontynuację strajku w tym i przyszłym tygodniu. Część zaplanowanych procesów jest odwoływana z powodu akcji strajkowej. Adwokaci przyłączyli się do wtorkowych manifestacji organizowanych przez centralę związkową CGT.

CGT organizuje demonstracje w Marsylii, Paryżu, Nantes i w Tuluzie, wzywając do zaprzestania pracy przez osoby należące do związków.

-  Będziemy demonstrować do chwili, aż rząd całkowicie zrezygnuje z reformy emerytalnej - zadeklarował szef lokalnego oddziału CGT w Tuluzie, Cedric Caubere.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum