Francja: rząd przedstawił "plan ratunkowy" dla publicznych szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 19:31

Premier Francji Edouard Philippe zaprezentował w środę (20 listopada) plan ratowania szpitali; obiecał m.in. przejąć 10 mld euro ich długów i przyznać podwyżki personelowi medycznemu - ok. 800 euro rocznie dla 40 tys. pielęgniarek zarabiających mniej niż 1 900 euro miesięcznie.

Francja: rząd przedstawił "plan ratunkowy" dla publicznych szpitali
Na zdj. panorama Paryża Fot. Archiwum

Po dziesięciu miesiącach poważnego konfliktu na linii rząd-związki zawodowe służby zdrowia i lekarzy, w obliczu strajku generalnego, premier i minister zdrowia Agnes Buzyn przedstawili w środę "plan ratunkowy" dla publicznych szpitali.

Najważniejsze elementy planu ratunkowego obejmują dodatkowe roczne premie od 300 do 800 euro dla personelu medycznego, w tym dla 40 tys. pielęgniarek, dodatkowe dotacje w wysokości 1,5 mld euro w ciągu trzech lat oraz oddłużenie szpitali na sumę 10 mld euro w ciągu trzech lat począwszy od 2020 roku.

- Musimy zmniejszyć ciężar zadłużenia szpitali - mówił premier. - To błędne koło, w którym rosnące zadłużenie ogranicza pole manewru szpitali i ich inwestycje.

Legislacja z zaproponowanymi rozwiązaniami zostanie przedstawiona w pierwszej połowie 2020 roku. Według urzędu statystycznego INSEE dług szpitali publicznych wynosi 33 mld euro. Pomoc finansowa dla szpitali rozłożona została na trzy lata, począwszy od 2020 roku w wys. 300 mln euro. Kolejne transze mają wynieść: 500 mln euro w 2021 oraz 700 mln euro w 2022 roku.

Dodatek w wys. 800 euro netto rocznie zostanie przyznany na stałe około 40 tys. pielęgniarek oraz opiekunom osób chorych i starszych w Paryżu i na przedmieściach, zarabiającym mniej niż 1,9 tys. euro miesięcznie.

Ceny mieszkań i wynajmu lokali w Paryżu i okolicach sprawiają, że stolica cierpi na niedobory opiekunów osób starszych i chorych w większym stopniu niż inne regiony Francji.

Na około 300 euro podwyżki może liczyć ponad 600 tys. specjalistów pracujących w służbie zdrowia.

- Podejmiemy kilka natychmiastowych kroków, aby uczynić kariery medyczne bardziej atrakcyjnymi - obiecała Buzyn. Minister chce zachęcić lekarzy do pracy w kilku placówkach naraz i do większej mobilności.

Szefowa resortu zdrowia obiecała w ciągu sześciu miesięcy weryfikacje statusu lekarzy w szpitalach i stworzenie atrakcyjniejszej ścieżki zawodowej dla młodych adeptów medycyny.

Projekt budżetu na 2020 rok przewiduje deficyt na poziomie 2,2 proc. Rząd nie planuje zwiększenia deficytu w związku z planem ratunkowym dla szpitali w obawie przed sankcjami ze strony Komisji Europejskiej, która w środę skrytykował sześć krajów, w tym Francję, za niewystarczająco szybkie postępy w walce z deficytem i długiem publicznym.

Od 2004 roku szpitale publiczne we Francji rozliczają się z państwem na podstawie wycen usług medycznych, które wykonały.

z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum