Francja: kwarantanna w całym kraju, wyjście z domu tylko z uzasadnieniem na piśmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2020 08:59

Francja idzie w ślady Włoch, wprowadzając kwarantannę na terytorium całego kraju. Wyjście z domu możliwe jest wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem i jedynie w celu wyższej konieczności: zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza - poinformował minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.

Fot. archiwum

Castaner uszczegółowił w poniedziałek wieczór nakaz pozostawania w domu, o którym chwilę wcześniej poinformował w orędziu do narodu prezydent Emmanuel Macron. "Hasło jest jasne: zostań w domu" - podkreślił Castaner.

Minister zapowiedział, że nakaz obowiązujący od południa we wtorek będzie egzekwowany przez 100 tys. policjantów. Nad przestrzeganiem nakazu czuwać będą również merowie oraz urzędnicy miejscy. Za złamanie nakazu będzie grozić kara od 38 do 135 euro.

Rząd wprowadza również stałe i mobilne kontrole na głównych arteriach drogowych i pobocznych szlakach komunikacyjnych.

Przywrócono kontrole na granicach Francji - poinformował minister. Kontrole nie będą miały jednak wpływu na przepływ towarów - zapewnił. - Musimy zapobiec przemieszczeniom międzynarodowym, które mogłyby nasilić pandemię (...). Tylko obywatele państw członkowskich strefy Schengen i UE, a także obywatele Zjednoczonego Królestwa będą mogli wjechać na teren naszej wspólnej przestrzeni komunikacyjnej.

Formularz uzasadnienia wyjścia z domu będzie można pobrać ze strony internetowej ministerstwa wpraw wewnętrznych. Możliwe jednak będzie również napisanie uzasadnienia na zwykłej kartce.

Osoby z legitymacjami służbowymi oraz z legitymacjami prasowymi będą mogły się poruszać po kraju. - Przepływ informacji jest bardzo ważny w obecnej sytuacji - zapewnił Castaner.

Castaner doprecyzował, że możliwe będzie zabieranie dzieci na krótkie spacery. - Zawsze możemy ćwiczyć aktywność fizyczną lub wyprowadzać psa na spacer bez spotykania się w grupach - wyjaśniał minister - Powiedziałbym, że możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, ale nie zagramy w piłkę nożną z przyjaciółmi w grupie.

Minister poinformował również o pracach legislacyjnych związanych z odwołaniem drugiej tury wyborów samorządowych, o czym poinformował wcześniej w orędziu Macron. Druga tura wyborów odbędzie się zapewne w połowie czerwca - zasugerował Castaner.

Liczba ofiar epidemii wirusa Covid-19 we Francji ponownie wzrosła w poniedziałek. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 148 zgonach i 6633 potwierdzonych przypadkach zarażenia, co oznacza 21 nowych zgonów 1 210 nowych zarażeń w ciągu 24 godzin. Ponad 400 osób jest obecnie hospitalizowanych i znajduje się w poważnym stanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum