×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gwałtowny wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci we Francji. Spożywają dwa razy więcej psychotropów niż przed dekadą

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP25 marca 2023 21:22Aktualizacja: 26 marca 2023 07:55

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych u nieletnich; okres zamknięcia negatywnie wpłynął na poczucie stabilności i przewidywalności, które są kluczowe w okresie rozwoju - napisał portal France24. Wśród dzieci spożycie leków psychotropowych podwoiło się w ciągu ostatniej dekady – wynika z danych Wysokiej Rady ds. Rodziny, Dzieci i Osób Starszych (HCFEA).

Gwałtowny wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci we Francji. Spożywają dwa razy więcej psychotropów niż przed dekadą
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do gwałtownego wzrostu zaburzeń u dzieci Fot. AdobeStock

 

Zaburzenia psychiczne dzieci

- Młodzi ludzie dowiedzieli się 17 marca 2020 r. od prezydenta Emmanuela Macrona, że ich kraj jest "w stanie wojny" i że zostaną zamknięci w swoich domach do odwołania - mówi socjolog Xavier Briffault, cytowany przez portal.

To zaburzyło w nich poczucie przewidywalności. - Pozbawione tej stabilności w kluczowym etapie rozwoju dzieci mogły zostać z piętnem na całe życie - dodaje Briffault.

Te zaburzenia psychiczne są nową rzeczywistością społeczną - twierdzi Briffault. Według niego rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych u osób poniżej 25. roku życia obserwowane w okresie pandemii jest "bezprecedensowe w historii ludzkości".

- Koniec zamknięcia dla niektórych młodych ludzi z problemami psychicznymi był początkowo euforyczny - stwierdziła Valerie Chevalier, opiekująca się osobami niepełnosprawnymi umysłowo i psychicznie. Jednak szybko zmieniło się to na gorsze.

W swojej trwającej ponad półtorej dekady pracy zawodowej nie widziała, aby tak wiele osób musiało opuścić ośrodek i udać się do szpitala psychiatrycznego. Niepokoi ją też inna tendencja: "patologie tak poważne, jak schizofrenia, dotykają nastolatków znacznie młodszych niż wcześniej. Niektórzy mają nawet 13 lat" - pisze France24.

Spożycie leków psychotropowych przez dzieci podwoiło się w ciągu ostatniej dekady, a liczba wypisanych recept na antydepresanty wzrosła w latach 2014-2021 o 62 proc. - wynika z danych Wysokiej Rady ds. Rodziny, Dzieci i Osób Starszych (HCFEA).



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze