Francja chce wyznaczać trendy w walce z nikotyną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2014 12:02

Francja kroczy w antynikotynowej awangardzie Europy. Wprowadza kolejne zakazy palenia i przymierza się do objęcia restrykcjami także e-papierosów. Anne Hidalgo, nowa mer Paryża, w telewizji RTL zapowiedziała wprowadzenie zakazu palenia papierosów w jednym z parków stolicy.

Minister zdrowia Marisol Touraine mówiła niedawno, że rozważane jest wprowadzenie zakazu palenia na plażach, w pobliżu placów zabaw i przed szkołami. Według francuskich mediów pani minister chce także umożliwić rodakom występowanie z pozwami zbiorowymi przeciw koncernom tytoniowym oraz wprowadzić jednolite opakowania papierosów.

Francja chce być krajem, który wyznacza trendy w walce z nikotyną. Po papierosa sięga ok. 30 proc. Francuzów. Od 2007 roku obowiązuje zakaz palenia w restauracjach, kawiarniach, klubach i na peronach.

Część Francuzów przerzuciła się na e-papierosy, ale władze zamierzają rozpocząć krucjatę również przeciw nim. Minister zdrowia chce, by te same zakazy dotyczyły papierosów elektronicznych i by można było je sprzedawać tylko osobom dorosłym.

Jeśli przepisy wejdą w życie, będą jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Rozszerzenie restrykcji na e-papierosy wzbudza jednak we Francji kontrowersje. Sami naukowcy przyznają, że badania są niewystarczające, by orzec, jakie są długofalowe skutki "wapowania" (od "vapor", czyli pary, którą wydychają e-palacze).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum