Francja. Już połowa obywateli przyjęła pierwszą dawkę szczepionki. Delta odpowiada za nowe przypadki zakażeń

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 czerwca 2021 06:34

Francuski minister zdrowia Olivier Véran zapewnił na wtorkowej konferencji, że szczepienia powstrzymają rozwój wariantu Delta. Rząd chce uniknąć czwartej fali jesienią poprzez wzmocnienie akcji powszechnych szczepień.

Francja. Już połowa obywateli przyjęła pierwszą dawkę szczepionki. Delta odpowiada za nowe przypadki zakażeń
We Francji w pełni zaszczepionych jest 22 mln osób. Fot. Shutterstock
  • Wariant Delta odpowiada za 20 proc. nowych zakażeń we Francji
  • Zgodnie z najnowszymi danymi, ponad 20 mln Francuzów jest już w pełni zaszczepionych, natomiast ponad 33 mln przyjęło pierwszą dawkę
  • Francuski rząd zamierza skupić się na szczepieniach osób powyżej 55 roku życia
  • Wariant Delta (wcześniej nazywany indyjskim) rozwija się i stanowi "20% nowych przypadków" Covid-19 we Francji, ale "możemy uciec" od niego dzięki szczepieniom i systematycznym badaniom, zapewnił we wtorek minister zdrowia, Olivier Véran.

Wariant Delta "zagościł" we Francji

W ubiegłą środę rzecznik rządu Gabriel Attal oszacował obecność wariantu Delta, który pojawił się w Indiach w kwietniu, na 9-10% nowych przypadków Covid-19 we Francji.

Postępuje "w procentach, a nie w wartościach bezwzględnych, bo liczba przypadków maleje" - podkreślił minister.

Niemniej jednak Delta jest "bardziej zaraźliwa (około 60 proc. bardziej niż brytyjski wariant Alpha) i stopniowo staje się dominująca" - przypomniał Véran. Tak jest w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Australii.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób szacuje, że Delta będzie stanowić 90 proc. przypadków Covid-19 pod koniec sierpnia w Europie.

W wyścigu z wirusem, główną bronią w oczach władzy wykonawczej pozostają szczepienia, dlatego rząd postawił sobie za cel zaszczepienie dwiema dawkami 35 milionów Francuzów oraz 40 milionów pierwszą dawką do końca sierpnia.

Powszechne szczepienia we Francji

Połowa Francuzów otrzymała pierwszą dawkę do wtorku wieczorem - 33,69 miliona osób (50 proc. całej populacji), a 22,26 miliona otrzymało pełny harmonogram szczepień.

Rząd chce uniknąć czwartej fali jesienią. Aby to osiągnąć, kraj musi kontynuować szczepienie z pełną mocą, w szczególności osób ze współistniejącymi chorobami oraz osób powyżej 55 roku życia, z których 4,8 miliona dotychczas nie zostało zaszczepionych-poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia podczas briefingu. 

Jak wygląda akcja szczepień w Polsce?

Wariant Delta od kilku miesięcy rozprzestrzenia się po wielu krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii odpowiada już za przeszło 90 proc. nowych przypadków zakażeń, z kolei w Polsce odkryto kilka ognisk tego wariantu, które były przez sanepid obserwowane, a chorzy zostali szybko odizolowani.

W Polsce wykonano 28 601 320 szczepień (stan na 29 czerwca). Osób w pełni zaszczepionych jest 12 810 211. Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, od 25 czerwca konsultanci z Narodowego Programu Szczepień dzwonią do osób niezaszczepionych, aby ich zachęcić i umówić na dogodny termin przyjęcia szczepionki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum