Francja: 114 tys. osób protestowało przeciw szczepieniom i certyfikatom covidowym

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP18 lipca 2021 08:14

Około 114 tys. osób protestowało we Francji przeciw obowiązkowym szczepieniom przeciw Covid-19 dla medyków i systemowi certyfikatów sanitarnych.

Francja: 114 tys. osób protestowało przeciw szczepieniom i certyfikatom covidowym
W Paryżu w kilku demonstracjach manifestowało blisko 18 tys. osób. Fot. PAP/EPA?YOAN VALAT
  • W sobotnich protestach we Francji uczestniczyło ok. 114 tys. osób. W samym Paryżu w kilku demonstracjach manifestowało blisko 18 tys. osób
  • W Lyonie doszło do starć z policją. W stronę policjantów poleciały różne przedmioty, w tym szklane butelki. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym
  • Protesty związane są z tym, że od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu będzie wymagane przy wstępie do instytucji kultury i miejsc rozrywki. Później także, by wejść m.in. do restauracji, centrum handlowego i placówek służby zdrowia

136 protestów przeciw obowiązkowym szczepieniom przeciw Covid-19 dla medyków i systemowi certyfikatów sanitarnych odbyło się w sobotę we Francji; wzięło w nich udział ok. 114 tys. osób - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. W Lyonie doszło do starć z policją.

W samym Paryżu w kilku demonstracjach manifestowało blisko 18 tys. osób.

W Lyonie doszło do starć z policją

Podczas niezarejestrowanego zgromadzenia w Lyonie na wschodzie kraju doszło do starć z policją - relacjonuje agencja AFP. Chociaż organizatorzy nawoływali do pokojowego zachowania, w stronę policjantów, otaczających grupę około 1000 protestujących, poleciały różne przedmioty, w tym szklane butelki. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Zatrzymano dziewięć osób, a sześciu policjantów i żandarmów zostało lekko rannych - przekazały lokalne władze.

W Paryżu i w Lyonie do przepychanek z policją dochodziło także w środę, gdy w dniu francuskiego święta narodowego zorganizowano wiele demonstracji przeciwko szczepieniom i certyfikatom.

Od 21 lipca potrzebny będzie certyfikat

Jak ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron, od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa będą wymagane przy wstępie do instytucji kultury i miejsc rozrywki. Później certyfikaty będą też potrzebne, by wejść m.in. do restauracji, centrum handlowego i placówek służby zdrowia.

Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum