Forum rekomendacji, czyli lista oczekiwań wobec nowego ministra zdrowia

Autor: WOK, IB, JJ/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2015 22:56

W trakcie debaty otwierającej XI Forum Zdrowia (22-23 października br.), w której brał udział m.in. Konstanty Radziwiłł - dziś już oficjalny kandydat na ministra zdrowia - eksperci i przedstawiciele różnych organizacji podsumowali wcześniejsze wypowiedzi polityków PiS oraz PO. Sformułowali także kilka rekomendacji dla przyszłego szefa resortu zdrowia.

Forum rekomendacji, czyli lista oczekiwań wobec nowego ministra zdrowia
Debata otwierająca XI Forum Rynku Zdrowia; FOT. PTWP

Przypominamy fragmenty tych krótkich wystąpień oraz ich pełny zapis wideo.

Składka powinna być powiązana z wynagrodzeniem

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, w przypadku decentralizacji NFZ należy wskazać struktury, które miałyby sprawować nadzór nad tymi funduszami: - Decentralizacja płatnika jest właściwym kierunkiem. Trzeba jednak sprecyzować, na czym ta decentralizacja będzie polegać - zaznaczył.

- W najbliższych kilku latach bałbym się odejścia od powiązania składki z wynagrodzeniem, szczególnie, kiedy sytuacja na rynku pracy się poprawia. Silna presja na wzrost wynagrodzeń przełoży się w najbliższych na wyższe wpływu do NFZ - dodał były minister zdrowia.

***
Gdy pacjent zachoruje, ma iść do lekarza, a nie do kolejki

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, apelował z kolei o maksymalnie praktyczne podejście do ochrony zdrowia. - Jeśli celem ma być wydolny system. Jeśli pacjent zachoruje, ma iść do lekarza, a nie do kolejki - mówił.

- Nie możemy przywiązywać wielkiej wagi do tego, jak się będzie nazywał publiczny płatnik. Tym bardziej, że w Polsce nie mamy systemu ubezpieczeniowego, a tzw. składka na ubezpieczenie zdrowotne nie ma z nią nic wspólnego. To jest taki wydumany podatek. Jedni go płacą, a inni nie - powiedział szef OZZL.

 

***
Najpierw rzetelne dane

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie wskazywał, że kluczową sprawą jest podejmowanie decyzji w oparciu o rzetelne dane, a następnie monitorowanie efektów. Proponował także odejście od systemu eWUŚ.

- Pacjent nie może w systemie ochrony zdrowia czuć się natrętem. Nie może nagle dowiadywać się w rejestracji, że nie jest uprawniony do świadczeń, choć wie, że posiada takie uprawnienia - mówił prezes PZ. - Stwarza się w ten sposób sztuczne problemy, a pacjenta nie traktuje się jak człowieka, który potrzebuje pomocy, ale właśnie jako problem administracyjny.

 

 

***
Zmiana systemu wymaga rozwagi i dialogu

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP zaznaczył, że w nowym rządzie minister zdrowia powinien występować w randze wicepremiera, ponieważ zdrowie Polaków w pełni na to zasługuje. Podkreślił także, że obecny system znaczonych środków na ochronę zdrowia jest bezpieczniejszy, niż finansowanie budżetowe, w którym zawsze istnieje niebezpieczeństwo przekazania pieniędzy na inne cele.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum