Fogiel: zbadamy możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 09:20

Będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek przeciwko COVID-19 bezpośrednio od producentów - mówił w poniedziałek (25 stycznia) wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Fogiel: zbadamy możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepienia przeciwko COVID-19 były głównym tematem rozmowy z wicerzecznikiem PiS na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Jak podkreślił, jedyną rzeczą, która działa bez zarzutu w kwestii wspólnej umowy państw unijnych jest to, że wynegocjowano wspólną cenę dla wszystkich. - Chociaż to z punktu widzenia Polski jest najmniejszym problemem. My nie zamierzaliśmy na tych szczepionkach oszczędzać - przekonywał.

Fogiel mówił także, że wąskim gardłem, który ogranicza Polskę w zwiększeniu szczepień nie jest wydolność systemu, nie jest sprawność służby zdrowia, ani liczba czy chęć do pracy lekarzy. - Tym czynnikiem jest wyłącznie dostępna liczba szczepionek - zaznaczył.

- To pokazuje, że trzeba podjąć dodatkowe działania i również Komisja Europejska powinna takie działania podjąć, ale również Polska. Nie ukrywamy, będziemy i już to robimy, będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów. Mówimy oczywiście o tych producentach, których szczepionki mają lub będą miały dopuszczenie Europejskiej Agencji Leków - powiedział.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Grzegorz Bruszewski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum