Fizjoterapeuci: nie tego oczekiwaliśmy. "Wielu pacjentów nie skorzysta ze świadczeń"

Autor: oprac. JKB • Źródło: KIF, Rynek Zdrowia19 stycznia 2023 06:45

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydała oficjalne stanowisko dotyczące zarządzenia NFZ zmieniającego zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą. - Wielu pacjentów nie będzie miało możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych – podkreśla Izba.

Fizjoterapeuci: nie tego oczekiwaliśmy. "Wielu pacjentów nie skorzysta ze świadczeń"
KIF wydała stanowisko w sprawie zarządzenia NFZ. Fot. Shutterstock
 • KIF odniósł się do zarządzenia NFZ zmieniającego zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą
 • Izba nie zgadza się na wprowadzony zapis, który „nakazuje” podmiotom udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnienie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku
 • - Podtrzymujemy stanowisko, iż wprowadzony w tym zarządzeniu zapis, zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych – czytamy w stanowisku
 • Ze względu na liczne wątpliwości Krajowa Rada Fizjoterapeutów zaproponowała pilne spotkanie z prezesem NFZ

KIF sprzeciwia się zmianom w zarządzeniu

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wprost podkreśla, że "najnowsze zarządzenie Prezesa NFZ spowoduje, że wielu pacjentów nie będzie miało możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych". Tym samym Izba wyraziła swoje zaskoczenie związane z podpisaniem przez prezesa NFZ 10 stycznia 2023 roku zarządzenia zmieniającego zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą.

- Wprowadzono w nim – wbrew oczekiwaniom środowiska – decyzję "nakazującą" podmiotom, udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnianie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku – czytamy w stanowisku KIF.

Wzburzenie Izby wynika z faktu, iż w zarządzeniu wprowadzono zmiany w grudniu 2022 roku i uwzględniono wówczas rekomendację KIF, aby pozostawiono dotychczasowy stan prawny "w zakresie wymogów stawianych przed placówkami, wykonującymi fizjoterapię w warunkach domowych".

W komunikacie po raz kolejny wskazano, że uzasadnienie dołączone do styczniowego zarządzenia nie pokrywa się ze stanowiskiem Izby - uwaga Izby co do terminu wejścia w życie, odnosiła się bowiem do wszystkich pozostałych zmian, proponowanych w grudniowym projekcie.

Ograniczenie dostępności do zabiegów

KIF na tych wskazaniach nie kończy. W swoim stanowisku wylicza także, że wprowadzony zapis, który wywołał oburzenie, przede wszystkim oznacza zmuszenie placówek do udzielania świadczeń na odmiennych zasadach, co niewątpliwie wpłynie na pacjentów.

- Podtrzymujemy stanowisko, iż wprowadzony w tym zarządzeniu zapis, zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia. W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych – czytamy.

KIF wyraża jednocześnie nadzieję, na wypracowanie wspólnego rozwiązania w tym zakresie. Zaproponowała w związku z tym pilne spotkanie z prezesem NFZ Filipem Nowakiem, aby wypracować optymalne rozwiązania dla pacjentów i fizjoterapeutów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze