Fizjoterapeuci i Ministerstwo Zdrowia jednomyślni w sprawie państwowego egzaminu zawodowego

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2022 09:00

Krajowa Rada Fizjoterapeutów popiera inicjatywę Ministra Zdrowia, który dopuszcza rezygnację z przeprowadzania Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. W celu ewaluacji standardów kształcenia do zawodu ma powstać wspólny zespół resortu i KIF.

Fizjoterapeuci i Ministerstwo Zdrowia jednomyślni w sprawie państwowego egzaminu zawodowego
Czy PEF zostanie zlikwidowany? Projekt ustawy skierowany pod obrady Sejmu. Fot. Adobestock
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała stanowisko w sprawie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego
  • Prezydium Krajowej Rady Fizjoterapeutów wspiera inicjatywę Ministra Zdrowia dot. możliwości rezygnacji z przeprowadzania Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego - czytamy w dokumencie
  • Ponadto, powołując się na list wiceministra zdrowia Piotra Brombera, zapowiada utworzenie wspólnego zespołu Ministerstwa Zdrowia i KIF celem opracowania standardów kształcenia do zawodu fizjoterapeuty

Zniesienie PEF z poparciem samorządu fizjoterapeutów

Jak przypomina Krajowa Izba Fizjoterapeutów, 21 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy obejmujący przepisy o zniesieniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego (PEF). Obecnie projekt tej ustawy został skierowany pod obrady Sejmu.
 
Zniesienie PEF ma poparcie prezydium Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Powołuje się na sytuację pocovidową i wskazuje, że konieczne jest, by fizjoterapeuci mogli szybko wchodzić do systemu ochrony zdrowia.

Potrzeba uzupełnienia kadry medycznej

- Trzeba mieć na względzie, że na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na kadrę medyczną. Tysiące pacjentów dotkniętych skutkami pandemii czeka na wsparcie ze strony medyków, w tym także fizjoterapeutów - pisze KIF.

Jednocześnie samorząd fizjoterapeutów "zastrzega sobie możliwość powrotu do tematu przeprowadzenia PEF w przyszłości" i zaznacza, że "kwestia Egzaminu była do tej pory zbyt płytko konsultowana w środowisku, czego wyrazem są sprzeczne opinie pojawiające się w przestrzeni publicznej".

- Intencją Prezydium KRF jest przeprowadzenie szerszych konsultacji społecznych z fizjoterapeutami i uczelniami kształcącymi w tym zawodzie. Zależy nam na wysokiej profesjonalizacji naszego zawodu. Chcielibyśmy to zrobić jak najbardziej efektywnie i reprezentatywnie dla naszego środowiska - czytamy w stanowisku.

Będzie wspólny zespół MZ i KIF

Ponadto Rada daje sobie 24 miesiące na wypracowanie odpowiednich zasad oceny osób kończących studia i chcących rozpocząć pracę w zawodzie.

Dodaje ponadto, że w liście otrzymanym od wiceministra zdrowia Piotra Brombera w sprawie likwidacji PEF zostało zapowiedziane stworzenie wspólnego zespołu Ministerstwa Zdrowia i Krajowej Izby Fizjoterapeutów do spraw ewaluacji standardów kształcenia, przygotowujących do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Rada zapowiada informowanie o postępach prac w tej materii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum