Filip Nowak: dzięki Polskiemu Ładowi bez limitów do AOS

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia27 grudnia 2021 12:06

- Polski Ład to dodatkowe 7 miliardów zł, które trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia. To są środki, które trafią do NFZ, ale tak naprawdę to są środki dla nas wszystkich. Wiemy, że pandemia, która niestety nie zwalnia, spowodowała, że narasta dług zdrowotny wśród mieszkańców naszego kraju – mówił w mówi Filip Nowak, prezes NFZ.

Prezes NFZ Filip Nowak o dodatkowych 7 mld złotych na zdrowie w rama Polskiego Ładu. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Jak przekonywał w poniedziałek Filip Nowak, prezes NFZ, 7 mld złotych z Polskiego Ładu pozwolą na nadrobienie długu zdrowotnego zaciągniętego przez Polaków w czasie pandemii koronawirusa
  • Zapowiadane dodatkowych 7 mld złotych na zdrowie, zdaniem prezesa Nowaka, pozwoli na wzmocnienie sieci szpitali, realizację reform w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz w onkologii
  • Dodatkowe finanse z Polskiego Ładu to także nieograniczony dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - podkreślał prezes NFZ

- Te 7 miliardów zł to środki, które pozwolą nam nadrabiać ten dług zdrowotny, ale to są środki, które pozwolą także na kontynuowanie rozpoczętych reform systemu ochrony zdrowia. 7 miliardów zł to również pieniądze, które trafią do sieci szpitali, które są podstawą systemu ochrony zdrowia – podkreślał prezes Nowak.

Jak wyjaśniał, decyzją ministra pana Adama Niedzielskiego już w tym roku przeznaczonych zostało na ten cel 1,2 mld zł a dzięki środkom z Polskiego Ładu można to kontynuować w roku następnym.

Dodał: - To będzie kwota również z poprzednimi podwyżkami ponad 3 miliardów złotych. Będą to środki, które będzie można przeznaczyć na reformę systemu ochrony zdrowia w zakresie psychiatrii dziecięcej. Pandemia to czas zamykania szkół, to był okres, w którym szczególnie uwidoczniły się problemy zdrowotne dzieci w zakresie mentalnym, psychologicznym. Myślę, że dzisiaj to czas, w którym trzeba przyśpieszyć z wdrażaniem reformy w tym zakresie.

Finansowanie psychiatrii i onkologii

Jak mówił prezes NFZ, w proponowanym trzystopniowy systemie opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży najistotniejszy jest pierwszy poziom - etap pracy w środowisku nauczania i miejscu zamieszkania dzieci.

- I właśnie te dodatkowe środki finansowe nam na to pozwolą. Nie będziemy jednak zwalniali także, jeśli chodzi o reformę polskiej onkologii. To jest jeden z priorytetów systemu ochrony zdrowia, który również dzięki tym środkom będziemy mogli kontynuować. Mam tu na myśli, chociażby kompleksową opieką Onkologiczną, która jest bardzo ważna i przynosi efekty.

Dodał: - Pilotaże, które były wdrażane w tym zakresie, świadczą o tym, że to jest kierunek, w którym powinniśmy iść ze spłatą długu zdrowotnego.

Bez limitów do AOS

Jak podkreślał Nowak, dodatkowe finanse to także nieograniczony dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Według założeń udostępnianie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i likwidacja limitów jest wyjściem naprzeciw potrzebom Polaków.

- Oznacza to, że żaden pacjent nie spotka się z informacją, że nie może zostać przyjęty do lekarza czy do poradni specjalistycznej, dlatego, że brakuje środków finansowych. Te środki mamy zagwarantowane w naszym planie i wierzę, że będziemy ten plan konsekwentnie realizować – mówił prezes Nowak.

Podkreślił, że Polski Ład i środki finansowe uzyskane dzięki niemu pozwolą konsekwentnie realizować rozpoczęte reformy systemu ochrony zdrowia.

Czytaj: Polski Ład to zamach na zarobki lekarzy. NRL ostrzega: zwiększy deficyt kadr medycznych

Czytaj: Polski Ład zrujnuje ochronę zdrowia. Eksperci ostrzegają: "Mogą być zamykane całe szpitale"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum