Fiasko rozmów opiekunów niepełnosprawnych z ministrem pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 19:14

Nie doszło do kompromisu podczas rozmów przedstawicieli protestujących opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Główne postulaty protestujących to m.in. uzawodowienia opieki i świadczenia w wysokości płacy minimalnej. W czwartek podczas rozmów, które toczyły się w gmachu MPiPS, postulaty te nie zyskały jednak akceptacji ministra, ale z obu stron jest wola dalszej współpracy.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych w czwartek (27 marca) zaczęli protestować przed Sejmem.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 2013 r., była błędem, za co przeprosił. Ustawę zakwestionował TK.

Chodzi o regulację, na mocy której w lipcu 2013 r. opiekunom dorosłych niepełnosprawnych odebrano świadczenia pielęgnacyjne. W grudniu 2013 r. TK nakazał przywrócenie im prawa do tego świadczenia.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, realizującej ten wyrok; ma on trafić pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

Minister zapowiedział w czwartek na spotkaniu z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych, "że zrobi wszystko, by ustawa trybunałowa została jak najszybciej uchwalona - najlepiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu".

Ma o tym jeszcze w czwartek rozmawiać z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Wcześniej mówił, że to pozwoliłoby na wypłatę opiekunom świadczeń - razem z zaległymi - już w maju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum