×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Federacja PZ: Sejm "odmroził" nasz projekt ustawy refundacyjnej

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia26 listopada 2015 11:44

Marszałek Sejmu nadał bieg projektowi ustawy refundacyjnej autorstwa ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wraz z innymi inicjatywami obywatelskimi, których Sejm nie rozpatrzył w minionej kadencji. Druk nr 25 będzie procedowany w obecnej kadencji.

Federacja PZ: Sejm "odmroził" nasz projekt ustawy refundacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie wyjaśnia, że projekt, który półtora roku przeleżał w Sejmie, to ważna inicjatywa, popierana przez pacjentów i liczne środowiska medyczne. Podpisało się pod nią ponad 150 tysięcy osób. Ponadto projekt jest dobrze przygotowany, a jego celem było przede wszystkim wyeliminowanie błędów obecnie obowiązującej ustawy refundacyjnej, która spowodowała wiele negatywnych skutków.

Najważniejsze z nich to: spadek liczby przepisywanych leków refundowanych, wzrost wydatków pacjentów na leki, coraz powszechniejsze zjawisko niewykupywania leków przez uboższych pacjentów, a także nadmierne obciążanie lekarzy biurokracją.

W projekcie Porozumienia Zielonogórskiego najistotniejsze jest przyjęcie zasady, by refundacja leku zależała wyłącznie od decyzji lekarzy, a wskazania refundacyjne leków uwarunkowane były stanem klinicznym pacjenta i wiedzą lekarską, a nie obwieszczeniem wydawanym przez urzędników Ministerstwa Zdrowia.

Więcej: www.federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze