Federacja PZ: Sejm "odmroził" nasz projekt ustawy refundacyjnej

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2015 11:44

Marszałek Sejmu nadał bieg projektowi ustawy refundacyjnej autorstwa ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wraz z innymi inicjatywami obywatelskimi, których Sejm nie rozpatrzył w minionej kadencji. Druk nr 25 będzie procedowany w obecnej kadencji.

Federacja PZ: Sejm "odmroził" nasz projekt ustawy refundacyjnej
Marszałek Sejmu nadał bieg projektowi ustawy refundacyjnej autorstwa ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego Fot. Fotolia

Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie wyjaśnia, że projekt, który półtora roku przeleżał w Sejmie, to ważna inicjatywa, popierana przez pacjentów i liczne środowiska medyczne. Podpisało się pod nią ponad 150 tysięcy osób. Ponadto projekt jest dobrze przygotowany, a jego celem było przede wszystkim wyeliminowanie błędów obecnie obowiązującej ustawy refundacyjnej, która spowodowała wiele negatywnych skutków.

Najważniejsze z nich to: spadek liczby przepisywanych leków refundowanych, wzrost wydatków pacjentów na leki, coraz powszechniejsze zjawisko niewykupywania leków przez uboższych pacjentów, a także nadmierne obciążanie lekarzy biurokracją.

W projekcie Porozumienia Zielonogórskiego najistotniejsze jest przyjęcie zasady, by refundacja leku zależała wyłącznie od decyzji lekarzy, a wskazania refundacyjne leków uwarunkowane były stanem klinicznym pacjenta i wiedzą lekarską, a nie obwieszczeniem wydawanym przez urzędników Ministerstwa Zdrowia.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum