FPZ o zapowiedziach konsekwencji (finansowych) wobec lekarzy: tyle zarabiamy

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 13:04

Federacja Porozumienie Zielonogórskie odniosła się do ogłoszonego przez Donalda Tuska wszczęcia prac nad konsekwencjami, jakie premier chce stosować wobec lekarzy, którzy nie podporządkują się zapisom nowej ustawy refundacyjnej i nadal będą odmawiać wypisywania recept na leki refundowane.

FPZ przewiduje, że dyscyplinowaniu posłuży groźba kar finansowych, a także próba zantagonizowania społeczeństwa z lekarzami, których (na razie jeszcze) pacjenci nie potępiają za krytycyzm wobec niektórych zapisów ustawy refundacyjnej i wynikający z niego "stemplowy" protest. 

Dlatego, uprzedzając działania władzy, FPZ zdecydowała się przedstawić informację o zarobkach lekarzy. I tak: lekarze na bezpośrednich kontraktach z NFZ w podstawowej opiece zdrowotnej utrzymują się z tzw. stawek kapitacyjnych, przy czym liczba zapisanych do nich pacjentów nie może przekraczać 2750. W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lekarze wynagradzani są punktowo w zależności od rodzaju udzielonej pacjentowi porady i zazwyczaj cena za punkt jest narzucana przez płatnika. W sumie w POZ lekarze mogą zarobić od 20 do 30 tys. zł miesięcznie, a w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej od 10 tys. do około 30 tys. zł (w wyjątkowych przypadkach powyżej tej kwoty).

Aby móc świadczyć opiekę takiej liczbie pacjentów, podpisujący umowę lekarz musi zatrudniać personel medyczny i administracyjny, więc z otrzymywanych z NFZ pieniędzy opłaca stale rosnące koszty: najmu lokali, mediów, wypłaca pensje i ubezpiecza personel (w 2012 roku obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy wzrosło prawie dwukrotnie). Do tego dochodzi zakup środków dezynfekujących, strzykawek, leków, wykonywanie kosztownych badań diagnostycznych - laboratoryjnych i obrazowych, naprawy i regularna wymiana sprzętu medycznego oraz coroczna "certyfikacja”, utrzymanie poziomu informatyzacji, kolejnych zmian druków i transport.

Lekarze z II stopniem specjalizacji na etatach w szpitalach, pełniąc 2 dyżury całodobowe miesięcznie, zarabiają po około 3,5 tys. zł netto, co zmusza ich do podejmowania dodatkowych prac w przychodniach, pogotowiu ratunkowym oraz brania dodatkowych dyżurów. Lekarze rezydenci (w trakcie specjalizacji) "wyciągają" 3,4-3,6 tys. zł brutto, czyli około 2,6 tys. zł "na rękę" miesięcznie.

Lekarze na kontraktach w szpitalach to wąska grupa specjalistów (anestezjologów, kardiologów inwazyjnych oraz cześć chirurgów) zarabiająca brutto około 12-20 tys. zł miesięcznie. Sami opłacają składki na ZUS  i wszelkie pochodne od wynagrodzenia. Z reguły pracują za te pieniądze po 10-12 godzin na dobę oraz pełnią 3 lub 4 dyżury całodobowe. 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum