FPZ: na liście refundacyjnej brakuje charakterystyki leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 13:28

Do listy refundacyjnej nie została przygotowana informacja o charakterystyce leków. Brakuje podręcznika lub oprogramowania komputerowego - powiedział PAP prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Jacek Krajewski.

- Dla lekarza wypisanie leku refundowanego niesie ryzyko, że nie dysponuje on wiedzą, czy zarejestrowana charakterystyka leku jest zgodna z chorobą. Nie może za każdym razem sprawdzać ulotki. Jeżeli popełni błąd, będzie musiał zwrócić 100 proc. refundacji - powiedział prezes FPZ. Dodał, że zgodnie z ustawą refundacyjną, by lek nie był pełnopłatny, musi być przepisany według wskazań zamieszczonych na ulotce przygotowanej przez producenta.

- Lista refundacyjna ogranicza się do wskazań zgodnych z zarejestrowaną charakterystyką produktu leczniczego. Refundacja leku dotyczy wyłącznie tych wskazań, które są zarejestrowane jako jego specyfikacja - podkreślił Krajewski.

- Bardzo często różni się to od wskazań, które dla leków mają towarzystwa naukowe, opartych na badaniach klinicznych. Są one zatem oparte na wiedzy medycznej, a nie na charakterystyce produktu leczniczego, którą przygotował producent na ulotce. Mamy do czynienia z zawężeniem możliwości stosowania niektórych leków - dodał. 


 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum