Exodus polskich lekarzy. Oto dlaczego wolą pracować poza granicami kraju

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, naTemat/Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 09:00

W Polsce ubywa specjalistów w dziedzinie medycyny. W tym roku liczba dotychczas złożonych wniosków o możliwość podjęcia pracy za granicą wyniosła tyle, ile przez cały ubiegły rok. Czego brakuje w Polsce lekarzom? Między innymi systemu no fault.

Exodus polskich lekarzy. Oto dlaczego wolą pracować poza granicami kraju
Lekarze coraz chętniej opuszczają Polskę. Fot. Shutterstock
  • W zaledwie sześć miesięcy bieżącego roku wydano tyle pozwoleń na uznanie kwalifikacji lekarzy i stomatologów w innych krajach Unii Europejskiej, co w całym 2021 roku - alarmuje Rzeczpospolita
  • Za samorządem lekarskim "Rz" podaje niektóre z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy: restrykcyjne przepisy związane z odpowiedzialnością zawodową, brak systemu no fault i postępująca rezygnacja lekarzy ze specjalizowania się w działce zabiegowej
  • Blisko dwie trzecie miejsc dla rezydentów w chirurgii ogólnej nie zostało obsadzonych w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym 

Lekarze mają swoje oczekiwania

Naczelna Rada Lekarska oczekuje wprowadzenia systemu no fault, więc przyjęła memorandum w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa i jakości leczenia, oparte na idei tego systemu.

NRL chce w związku z tym powołania funduszu kompensacyjnego, rejestru zdarzeń niepożądanych czy też reformy zakresu odpowiedzialności medyków. Pracownik, w oczach samorządu lekarskiego, nie powinien być również obciążany kosztami rekompensat - wynika z artykułu "Rz".

W ocenie rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Renaty Jeziółkowskiej środki te miałyby pochodzić z różnych źródeł, nie tylko publicznych, ale również tych związanych z ubezpieczeniami szpitali i lekarzy. Na razie, jak twierdzi samorząd, system wynagradzania za szkody jest nieefektywny, a procesy o odszkodowanie wpływają negatywnie na wydolność sądownictwa.

Czy będzie komu leczyć ludzi?

Oczekiwania medyków to jedno, ale kolejnym nierozwiązanym problemem są braki kadrowe. Obecnie z tą kwestią już borykają się polskie placówki ochrony zdrowia. Jak podaje naTemat.pl, powołując się na dane samorządu lekarskiego, w polskiej ochronie zdrowia brakuje ok. 70 tys. specjalistów. Co to za lekarze? Zaświadczenia niezbędne do pracy za granicą - czytamy w portalu - pobrało najwięcej:

  • specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży (1,29 proc.);
  • immunologów (1,33 proc.);
  • onkologów klinicznych (1,01 proc.);
  • chirurgów szczękowo-twarzowych (1,01 proc.).

Jak przedstawia się to liczbowo? Portal naTemat.pl pisze o 38 wnioskach od specjalistów chorób wewnętrznych, 25 wnioskach od specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii, 18 - ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy po 17 od specjalistów pediatrii oraz radiologii i diagnostyki obrazowej.  Po 16 wniosków wpłynęło od specjalistów położnictwa i ginekologii oraz psychiatrii, po dwa mniej wpłynęło od okulistów i chirurgów ogólnych i 13 od specjalistów kardiologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum