Ewa Kopacz: zaczynamy reformować chory system ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 20:18

To dobry sygnał dla polskich pacjentów, którzy czekali, by ktoś wreszcie powiedział: zaczynamy ten chory system reformować - powiedziała po uchwaleniu przez Sejm czterech ustaw rządowego pakietu zdrowotnego minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz: zaczynamy reformować chory system ochrony zdrowia

- To zwieńczenie pracy wielu, wielu osób w resorcie zdrowia (...) To jest dobry sygnał dla polskich pacjentów, którzy dzisiaj czekali na to, by ktoś wreszcie powiedział: zaczynamy ten chory system reformować. Sam początek tej drogi został dzisiaj zrobiony  - powiedziała minister zdrowia.

- Nie opowiadajmy takich legend, że nagle ceny leków wzrosną, bo skąd nagle taki szum firm farmaceutycznych  - podkreśliła pytana o zarzuty dotyczące ustawy refundacyjnej.

- Gdyby te leki (ich ceny - PAP) wzrosły, to myślę, że ci ludzie, którzy je produkują, zacieraliby ręce i mówili: „fajna ustawa” - zaznaczyła. W jej ocenie, dyskusja wokół ustawy refundacyjnej świadczy o tym, że będzie ona służyć pacjentom.

Pytana o zastrzeżenia UOKiK, który ocenia, że ustawa ograniczy konkurencję na rynku leków refundowanych, podkreśliła, że nad wszystkimi wątpliwościami dotyczącymi ustaw pochyli się jeszcze Senat.

Podkreśliła także, że nowy program kształcenia lekarzy jest programem innowacyjnym, kładącym nacisk także na praktykę.

- Jesteśmy w tej chwili jedynym krajem w Europie, który funduje staż z budżetu państwa. Dziś dobry program i wiara - a ja taką wiarę posiadam - w naszych nauczycieli akademickich spowoduje, że państwo ze zdziwieniem przyjmiecie, że właśnie ci adepci, (kształceni) według nowego programu będą bez drżenia rąk, bez strachu wysiadać z karetki i profesjonalnie udzielać pomocy - zaznaczyła.

Sejm uchwalił w piątek (25 marca) cztery ustawy: o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (ustawa refundacyjna), o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także nowelizacje ustaw: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wcześniej posłowie uchwalili piątą z ustaw pakietu zdrowotnego: o działalności leczniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum