Ewa Kopacz: pakiet ustaw zdrowotnych poprawi jakość leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 16:31

Dzięki przepisom proponowanym w pakiecie ustaw zdrowotnych, który w czwartek zarekomendowała sejmowa Komisja Zdrowia, poprawi się jakość leczenia - stwierdziła w rozmowie z PAP minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz: pakiet ustaw zdrowotnych poprawi jakość leczenia

‒ Cała reforma, którą przeprowadzamy, ma przynieść konkretne efekty dla pacjentów. Chcemy, aby system ochrony zdrowia był przyjazny dla pacjenta pod względem dostępności do świadczeń. A więc skrócenie kolejek, bardzo solidne liczenie kosztów w szpitalach, a więc niemarnotrawienie publicznych pieniędzy ‒ powiedziała Kopacz.  

Dodała, że nowe przepisy mają przyczynić się do podniesienia jakości leczenia, a także spowodować zwiększenie liczby młodych lekarzy, dzięki zmianie systemu kształcenia.  

‒ Leki, szczególnie dla pacjentów przewlekle chorych, będą zdecydowanie tańsze. Polski pacjent będzie dopłacał do leków mniej niż obecnie. Pacjenci będą mogli dochodzić bez sądu odszkodowań, gdy zostanie popełniony błąd w sztuce lekarskiej. Skróci się czas oczekiwania ‒ podkreśliła minister zdrowia.  

Projekty ustaw z rządowego pakietu zdrowotnego zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.  

Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych oraz likwidację stażu lekarskiego, ale utrzymują egzamin kończący studia medyczne.  

Nowe przepisy mają umożliwić umawianie się na wizyty w publicznych poradniach przez Internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum