Ewa Kopacz: pacjenci nie będą dopłacali do leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 18:52

Nie zamierzamy wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne - podkreślała w środę (7 września) minister zdrowia Ewa Kopacz podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zapowiedziała, że po wyborach planuje wprowadzenie kolejnych zmian w systemie ochrony zdrowia.

Ewa Kopacz: pacjenci nie będą dopłacali do leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Minister Kopacz dodała, że w żadnym kraju, w którym funkcjonują dopłaty do świadczeń, nie wpłynęły one na skrócenie kolejek do lekarzy. - Okazało się, że dopłaty do świadczeń uderzyły najbardziej w najuboższą część społeczeństwa. Ludzie nie chodzili do lekarzy, a następnie trafiali do szpitali jako "ciężkie przypadki" - podkreślała minister zdrowia.

Zapowiedziała, że po wyborach zamierza wprowadzić system oceny jakości świadczeń medycznych, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz kontynuować przekształcanie szpitali w spółki. Dodała, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejne projekty ustaw, które mają trafić do Sejmu w przyszłej kadencji. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, o jakości w ochronie zdrowia, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Kopacz zapewniała, że wprowadzą one znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Minister podkreślała także, że chce doprowadzić do powstania konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o prawo do gospodarowania publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zaznaczyła jednak, że nie zamierza likwidować NFZ.

Ewa Kopacz zapowiedziała również utworzenie Agencji Taryfikacji - na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Przy kontraktowaniu świadczeń NFZ będzie musiał uwzględniać wytyczne Agencji.

MZ ma już projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum