Ewa Kopacz o priorytetach polskiej prezydencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 17:06

- Podczas polskiej prezydencji zależy nam, by wzmocnić wymianę informacji między krajami UE; będziemy kontynuowali temat Europejskiego Banku Krwi oraz zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz o priorytetach polskiej prezydencji
Minister podkreśliła, że Polska będzie zachęcała, by "śmielej dzielić się doświadczeniami i umacniać solidarność w zdrowiu".

- Dlatego jednym z naszych głównych zadań i priorytetów jest wyrównywanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy. Ta praca zaczyna się już w dzieciństwie, dlatego zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrywanie przekłada się na wydłużenie czasu życia i zdrowszą starość - powiedziała.

- Ważne jest też dla nas wczesne wykrywanie zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli UE i szybsze reagowanie w informowaniu o nich. Jak jest to istotne, pokazała ostatnia epidemia zakażeń bakterią E.coli. Stąd przedstawiona w Luksemburgu propozycja stworzenia Europejskiego Banku Krwi oraz wymiany informacji o dializatorach. Będziemy tę inicjatywę i działania kontynuować podczas najbliższego spotkania ministrów zdrowia UE w Sopocie (5-6 lipca) - dodała Kopacz.

Polska prezydencja ma podkreślać fakt wpływu dobrej kondycji zdrowotnej i prawidłowego rozwoju człowieka od najmłodszych lat na jego sytuację społeczną i ekonomiczną w późniejszym okresie życia. Szczególna uwaga i nacisk mają być skoncentrowane na zapobieganie i kontrolię chorób układu oddechowego i zaburzeń komunikacyjnych u dzieci - wzroku i słuchu.

- Polska poruszy tematykę związaną z profilaktyką chorób - nasze determinanty stanowią odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Kluczową sprawą będzie także kwestia e-zdrowia, czyli przepływu informacji. Wiele osób przemieszcza się po krajach UE, stają się także pacjentami, dlatego konieczny jest szybki dostęp do informacji, m.in. do dokumentacji medycznej - podkreślił wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

- Położymy nacisk na problematykę związaną z chorobami wieku starczego. Zależy nam, by starsze osoby mogły jak najdłużej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Polska będzie również poruszała problematykę związaną z bezpieczeństwem sanitarnym m.in. w kwestii zakażeń bakterią E.coli. Hiszpania poprosiła nas o to, byśmy zajęli się tym problemem na początku naszej prezydencji. Chcemy także przedstawić zagadnienia związane z zagrożeniami zdrowotnymi, które stwarzają dopalacze - dodał Fronczak.

Realizacji polskich priorytetów będzie służyła organizacja trzech konferencji eksperckich i jednej konferencji ministerialnej. W sumie w kalendarzu prezydencji Ministerstwa Zdrowia zaplanowano 32 wydarzenia, z czego najbliższe to nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE, które odbędzie się w Sopocie 5-6 lipca i będzie pierwszą z nieformalnych rad, jakie w kraju organizuje polska prezydencja. Kilkanaście spotkań odbędzie się na szczeblu eksperckim i roboczym - w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum