Ewa Kopacz do związkowców: rozwiązujmy problemy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2010 15:05

Minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała do strajkującej Solidarności, aby wspólnie

Ewa Kopacz do związkowców: rozwiązujmy problemy

Jak dodała, przywódcy Solidarności, którzy podpisali się pod tym protestem, uczestniczą w posiedzeniach Komisji Trójstronnej i otrzymują wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania.

– Zawsze są zachęcani do współpracy na rzecz zmian i takiego postępowania, które przede wszystkim dałoby satysfakcję polskim pacjentom – powiedziała Kopacz.

Podkreśliła, że z roku na rok w Polsce wykonywanych jest coraz więcej świadczeń i wyższe są nakłady na ochronę zdrowia. Zaznaczyła jednak, że pieniądze w polskiej ochronie zdrowia wydawane są nieracjonalnie i to przede wszystkim należałoby zmienić. Jak podała, w krajach Unii Europejskiej środki na leczenie szpitalne to około 30 proc. wszystkich środków w danym systemie ochrony zdrowia, podczas gdy w Polsce jest to około 50 proc.

Minister powiedziała też, że w resorcie przygotowywany jest pakiet, który ma to zmienić. Podstawowa opieka zdrowotna ma być zadaniowa i więcej świadczeń mają stanowić procedury jednodniowe. Pytana przez dziennikarzy o powody kolejek do lekarzy powiedziała, że są one w 60 proc. placówek. Jak zaznaczyła, niektórzy pacjenci wolą poczekać, żeby dostać się do konkretnego lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum