Ewa Kopacz: Polska zaraziła całą UE profilaktyką zdrowotną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2011 09:50

Dzięki inicjatywie Polski programy wczesnego wykrywania zaburzeń będą wprowadzane w całej Unii Europejskiej - podkreśla w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Ewa Kopacz. Jej zdaniem porównanie naszej ochrony zdrowia z innymi krajami unijnymi nie przynosi nam wstydu.

Ewa Kopacz: Polska zaraziła całą UE profilaktyką zdrowotną

Kopacz przyznała, że, Polska porównując własną ochronę zdrowia do wielu systemów obowiązujących w innych krajach unijnych naprawdę nie ma się czego wstydzić. W wielu obszarach przyjęte przez nas rozwiązania są wręcz wzorcowe. Na przykład polski system rozwiązywania problemów alkoholowych należy do światowej czołówki i jest przykładem dla innych krajów.

- Mamy najnowocześniejszą w Europie flotę śmigłowców i system ratownictwa medycznego. Również w zakresie profilaktyki i leczenia zaburzeń słuchu i mowy wiele krajów od nas się uczy. Dzięki inwestycjom w kardiologię jesteśmy w pierwszej piątce krajów jeśli chodzi o śmiertelność po zawale. To poziom, jaki odnotowywany jest w krajach skandynawskich, słynących z doskonałej opieki zdrowotnej. Jesteśmy też na trzecim miejscu w Europie jeśli chodzi o dostępność do diagnostyki obrazowej (np. PET). Znacznie poprawiła się również sytuacja w transplantologii. Nasze wysiłki, w tym przyjęcie Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej sprawiły, że jesteśmy teraz w przyzwoitej, europejskiej średniej - powiedziała Kopacz.

Polska stawia także na wyrównywanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy. -  To stałe wyzwanie i jeden z priorytetów naszej prezydencji. Polska robi wszystko aby usprawnić system ochrony zdrowia - dodaje. Minister zwraca uwagę na przyjęty pakiet ustaw reformujących ochronę zdrowia. Przypomina też, że kolejne sześć czeka na rozpatrzenie przez nowy Sejm.

Zdaniem Ewy Kopacz kluczową datą w polskiej prezydencji jest 2 grudnia, kiedy to ministrowie zdrowia krajów UE spotkają się na swoim formalnym spotkaniu - Radzie EPSCO. - Wtedy to mamy nadzieje przyjąć konkluzje w ramach najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji - wyrównywaniu różnic w zdrowiu społeczeństw Europy, zapobieganiu i kontroli chorób układu oddechowego u dzieci oraz wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci – przyznaje minister.

Jak twierdzi minister zdrowia, zasadniczym zadaniem naszej prezydencji jest też znalezienie skutecznych sposobów i metod walki z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi, w szczególności chorobami serca i nowotworami.

- Zwróciliśmy szczególną uwagę na znaczenie tej grupy schorzeń w okresie rozwojowym. To bardzo ważne, bo w naszych priorytetach, jako polska prezydencja, po raz pierwszy wskazaliśmy na konieczność wyrównywania szans w zdrowiu od najmłodszych lat. W wyniku polskiej inicjatywy programy wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu, wzroku i mowy będą sukcesywnie wprowadzane i rozwijane w całej Europie. Zdrowe dzieciństwo to zdrowa starość i tym ważnym przesłaniem się kierujemy - podsumowuje minister Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum