Europosłowie o papierosach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2013 21:57

Europosłowie mają wątpliwości ws. propozycji zmian w dyrektywie tytoniowej. Na poniedziałkowym (25 lutego) wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim zastanawiali się, czy pomysły Komisji Europejskiej nie są przesadną ingerencją w prawa obywateli; pytali też o skutki przepisów dla budżetów państw.

Europosłowie o papierosach
Wysłuchanie publiczne w komisji środowiska Parlamentu Europejskiego było pierwszą okazją do przedyskutowania propozycji Komisji Europejskiej, przewidujących zaostrzenie przepisów antynikotynowych przez eurodeputowanych. Mimo, że wielu z nich zgadzało się z założeniem KE, że konieczne są działania, by chronić zdrowie konsumentów, wskazywali też na negatywne strony proponowanych regulacji.

Swoich propozycji bronił unijny komisarz ds. zdrowia i konsumentów Tonio Borg. Zwracał uwagę, że najważniejszym celem komisji jest ochrona zdrowia i życia obywateli UE.

- Jak załatamy dziurę budżetową spowodowaną spadkiem wpływów ze sprzedaży papierosów? Wyczuwam tu dużą dozę hipokryzji, nasze budżety potrzebują środków ze sprzedaży tytoniu. Mnie również zależy na chronieniu istnień ludzkich, ale pamiętajmy o zobowiązaniach wynikających z paktu fiskalnego - mówiła duńska europosłanka Anna Rosbach (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).

Jej zdaniem, lepsze od nowych przepisów byłyby kampanie uświadamiające obecnym i potencjalnym palaczom skutki szkodliwego nałogu.

Polska europosłanka Róża Thun (PO, EPL) pytała Borga, co ma mówić obywatelom, którzy pytają ją dlaczego UE, proponując zaostrzenie przepisów antynikotynowych wtrąca się im w prywatne życie.

W podobnym tonie wypowiedziała się Christa Klass (EPL), która przekonywała, że to obywatele sami powinni decydować o tym, czy i jakiego rodzaju papierosy chcą palić.

Komisarz Borg przyznał, że proponowane regulacje wpłyną na budżety państw członkowskich, ale dzięki nim w ciągu 5 lat w UE mogłoby być o 1,2 mln palaczy mniej. Zwrócił uwagę, że wówczas mniejsze byłby też wydatki na publiczną ochronę zdrowia.

Zapowiedział, że będzie bronił tej propozycji, ponieważ - jak mówił - jest ona wyważona, sensowna, broni życia ludzkiego i nie w niej fanatyzmu. Apelował, by propozycja zmian w dyrektywie tytoniowej została uchwalona przez europosłów jeszcze przed wyborami do PE w 2014 roku.

Unijny projekt dyrektywy tytoniowej przewiduje m.in. zakaz sprzedaży w UE papierosów smakowych, np. mentolowych, oraz tzw. slimów. Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej przewiduje, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych muszą być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Oznacza to, że jeśli propozycja wejdzie w życie, to trzy czwarte paczki zajmą zdjęcia np. chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek oraz komunikaty typu "palenie zabija".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum