Europoseł PiS: można rozważyć czasowe leczenie uchodźców w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2017 13:38

Jeśli korytarze humanitarne oznaczałyby przyjmowanie uchodźców na okres leczenia lub rehabilitacji w Polsce, to można rozważyć takie rozwiązanie - stwierdził we wtorek (20 czerwca) europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jak dodał, może ono zyskać poparcie polskiego rządu.

Europoseł PiS: można rozważyć czasowe leczenie uchodźców w Polsce
Zdaniem europosła PiS, Polska mogłaby pomagać uchodźcom poprzez utworzenie tzw. korytarzy humanitarnych Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Czarnecki odniósł się w ten sposób do propozycji PSL-u, które złożyło we wtorek w Sejmie projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego.

"Sejm RP wzywa Rząd RP do przyjęcia wojennych sierot oraz do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej dzieciom, które nie otrzymają jej w strefie konfliktu i bez której mogą stracić życie" - napisano w projekcie uchwały autorstwa PSL.

Zdaniem europosła PiS, Polska mogłaby pomagać uchodźcom poprzez utworzenie tzw. korytarzy humanitarnych.

- Jeżeli korytarz humanitarny oznacza przyjazd do naszego kraju na stałe, to jestem przeciwny. Jeżeli oznacza pomoc w postaci leczenia, można to rozważyć - mówił Czarnecki.

Jak zauważył, korytarz humanitarny "powinien polegać na leczeniu i rehabilitacji w Polsce ofiar tego co dzieje w Syrii, w Iraku, może i w Afganistanie".

- Ci ludzie po leczeniu wracaliby do swoich ojczyzn. Taka definicja korytarza humanitarnego może zyskać poparcie rządu - podkreślił europoseł.

Według niego dzięki takiemu rozwiązaniu, Polska pokazałaby, że pomaga uchodźcom, a pieniądze wydane na ich leczenie trafiłyby do polskich szpitali.

Europoseł podkreślił, że rząd PiS "wielokrotnie" zwiększył środki finansowe przeznaczone dla organizacji charytatywnych, które "zajmują się pomocą dla regionu, skąd uchodźcy przybywają".

Jak dodał, już obecnie w Polsce są leczeni Irakijczycy, którzy ucierpieli w wojnie w swoim kraju.

- Nie za polskie pieniądze, ale za pieniądze amerykańskie, w co najmniej dwóch polskich szpitalach, jednym w województwie mazowieckim, drugim w województwie wielkopolskim, leczy się rannych Irakijczyków, którzy współpracowali z Amerykanami w swojej ojczyźnie. Potem wracają oni jednak do Iraku - wyjaśniał Czarnecki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum