×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Europejski audyt miast: w Warszawie szwankuje ochrona zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia20 października 2013 17:32

Jesteśmy zadowoleni z życia w Warszawie - dobrze działa komunikacja zbiorowa i jest bezpiecznie. Za to źle oceniamy służbę zdrowia - opisuje Gazeta Wyborcza.

Europejski audyt miast: w Warszawie szwankuje ochrona zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Audyt miast zleciła Komisja Europejska, a ściślej Dyrektoriat Generalny Polityki Regionalnej (Inforegio). Pod lupę trafiły nie tylko stolice. W 79 miastach naszego kontynentu przepytano 41 tys. osób.

Najpierw wszyscy oceniali transport publiczny (autobusy, tramwaje, metro). Tu Warszawa wypada dobrze. Na drugim miejscu jest służba zdrowia - jest źle. Następnie obiekty sportowe - w porządku. Ważny był dostęp do kultury - może być.

Co zdaniem warszawiaków jest najważniejsze przy ocenie jakości życia? Na pierwszym miejscu wskazaliśmy opiekę zdrowotną (52 proc.), potem infrastrukturę drogową (35 proc.) i bezpieczeństwo (32 proc.).

W ocenie służby zdrowia Warszawa wypada źle - tylko 39 proc. zadowolonych. To trzecie miejsce od końca na liście 79 miast, gorzej jest tylko w Bukareszcie (tylko 29 proc. pozytywnych opinii) i Atenach (27 proc.). Politycy powinni w końcu dostrzec problem, jeśli chcą walczyć o prezydenturę w stolicy. To także ostrzeżenie dla rządu - zostały zaledwie dwa lata, by coś naprawić przed wyborami do Sejmu.

Imponuje pozycja Pragi - aż 80 proc. dobrych ocen służby zdrowia, co sprawia, że stolica Czech zbliżyła się do zachodnioeuropejskich liderów. Jest np. blisko Sztokholmu (82 proc.). Może promieniuje najbliższy sąsiad - Wiedeń z rekordową w Europie (90 proc.) liczbą zadowolonych z przychodni, lekarzy i szpitali.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze