Europejski Kongres Kobiet Lewicy: prawa reprodukcyjne są łamane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2017 21:22

Ważne, by Komisja Europejska w końcu podjęła decyzję o przyjęciu i realizacji pełnej strategii równościowej płci; to bezwzględnie konieczne, ponieważ te prawa, które są zapisane, w rzeczywistości nie działają - mówiła w Warszawie wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Evelyne Gebhardt.

Europejski Kongres Kobiet Lewicy: prawa reprodukcyjne są łamane
Europejski Kongres Kobiet Lewicy: prawa reprodukcyjne są łamane. Fot. Archiwum

Ta polityczka niemieckiej SPD uczestniczyła w sobotę (10 czerwca) w Warszawie w Europejskim Kongresie Kobiet Lewicy, zorganizowanym w stolicy z inicjatywy Partii Europejskich Socjalistów przy wsparciu SLD. 

Uczestniczki wydarzenia przedstawiły deklarację programową Europejskiego Kongresu Kobiet Lewicy. Zarzucają w niej władzy rządzącej podejmowanie niekorzystnych dla kobiet decyzji, które uderzają w ich wolność i godność. Deklarują także walkę o prawa reprodukcyjne oraz równość w wymiarze społecznym i ekonomicznym między płciami.

Rozmawiano też o prawach reprodukcyjnych, które - jak skonkludowały debatujące - w Polsce są łamane przez nieprzychylne kobietom decyzje PiS-u. W tym kontekście wymieniano m.in. decyzję władz uniemożliwiającą dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

W ramach kongresu zorganizowano też event, podczas którego aktywistki zgromadziły się przed wejściem do Pałacu Prymasowskiego, by w geście symbolizującym gotowość do chronienia praw kobiet otworzyć czerwone parasolki - to nawiązanie do tzw. czarnego protestu przeciwko wcześniejszym informacjom o możliwości zaostrzenia prawa aborcyjnego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum