Europejski Kongres Gospodarczy: dokąd zmierza medycyna pracy?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2016 20:04

Podczas tegorocznej, ósmej już edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC, 18-20 maja 2016 r.), podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabraknie sesji poświęconych różnym aspektom funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach.

Pracodawcy zapewnią pracownikom szerszy niż obecnie zakres opieki medycznej? FOT. PTWP

Jedna z majowych debat poświęcona będzie obecnemu stanowi i przyszłości medycyny pracy w Polsce. Zgodnie z danymi ZUS za 2014 r. Polacy w sumie otrzymali prawie 17 mln zwolnień lekarskich i byli 212 mln dni na zwolnieniu lekarskim.

- W rezultacie koszty absencji chorobowych są ogromne. W 2014 r. wynosiły aż 13,5 mld zł, w tym 4,7 mld zł to wydatki, które ponieśli pracodawcy - przypominał podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Z kolei Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej i prezes Grupy Lux Med podkreślała, że postulaty pracodawców zmierzają w kierunku objęcia pracowników większym zakresem opieki medycznej.

- Trzeba rozpocząć dyskusję o zmianie modelu medycyny pracy z orzeczniczej na doradczą - apelowała prezes Rulkiewicz.

Europejski Kongres Gospodarczy stwarza znakomitą okazję do kontynuowania dyskusji na tematy poruszone podczas tegorocznego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w lutym br. (HCC, Health Challenges Congress), który zgromadził przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

Program sesji przygotowanych przez redakcję Rynku Zdrowia i rejestracja:

www.rynekzdrowia.pl

W reprezentatywnym i opiniotwórczym gronie uczestników podczas siedmiu sesji panelowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będziemy m.in. rozmawiać na temat najważniejszych planowanych zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Sesja pt. "Medycyna pracy - w poszukiwaniu współczesnego modelu" odbędzie się 20 maja br., w godz. 9.30-11.00.

W programie sesji, m.in.:
• Koszty absencji pracowników w Polsce; główne przyczyny absencji chorobowej w pracy
• Miejsce i rola pracodawców w systemie zdrowia publicznego - orzecznictwo już nie wystarczy, czas na doradztwo i profilaktykę
• Skuteczne działania prozdrowotne pracodawców - koszt czy zysk wynikający z redukowania absencji chorobowej
• Przykłady działań pracodawców w obszarze ochrony zdrowia: badania profilaktyczne w kierunku m.in. wykrywania nowotworów; poradnictwo w zakresie walki z uzależnieniami; promowanie zdrowego stylu życia - w tym aktywności fizycznej
• Abonamenty pracownicze - przykładowe zakresy świadczeń
• W jaki sposób stymulować aktywność pracodawców w zakresie opieki medycznej
• Rozwiązania dotyczące medycyny pracy w wybranych krajach UE

Pełna agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego: www.eecpoland.eu/pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum