Europejski Kongres Gospodarczy: brak odpowiedzialności i kryzys zaufania do lekarzy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2014 16:16

Polacy ufają dr Google i suplementom diety a wychodzą od lekarza rodzinnego i nie stosują przepisanych przez niego leków. Mamy do czynienia z kryzysem zaufania i brakiem odpowiedzialności - mówił Marcin Pakulski, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ.

W czwartek (8 maja) drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego podczas sesji nt. ''Choroby cywilizacyjne - jak można z nimi wygrać'' Marcin Pakulski zwrócił uwagę, że system ochrony zdrowia nie powinien być tylko problemem ministra zdrowia, ale rady ministrów, gdyż szereg aspektów związanych ze zdrowiem ma wpływ na gospodarkę.

- Zapowiadane jest tsunami demograficzne, które skutkować będzie tym, że z jednej strony zwiększą się liczba osób nieczynnych zawodowo oraz zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne, z drugiej strony zmniejszy się ilość dostawców usług zdrowotnych. Będzie mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, mniej lekarzy i pielęgniarek. Nie uda się tego zbilansować - mówił Marcin Pakulski.

W jego opinii, mamy do czynienia z deficytem odpowiedzialności społeczeństwa i pewnego rodzaju kryzysem zaufania. Wskazał, że Polacy uważają, że ich tryb życia i decyzje, jakie podejmują w kwestii swojego zdrowia, to ich sprawa, natomiast choroba jest już problemem państwa.

- Polacy ufają dr Google i suplementom diety a wychodzą od lekarza rodzinnego i nie stosują przepisanych przez niego leków. Możemy mówić o kryzysie zaufania do tego, kto wie i dobrze radzi oraz braku odpowiedzialności wobec siebie i innych ludzi, którzy korzystają z systemu ochrony zdrowia. Skoro mamy system oparty na solidarności społecznej, powinniśmy się zachowywać odpowiedzialnie i mieć zaufanie do lekarzy - zaznaczył zastępca prezesa ds. medycznych NFZ.

Zdaniem Pakulskiego w debatach na temat zdrowia publicznego powinni uczestniczyć nie tylko przedstawiciele resortu i NFZ, ale i Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

- Mówimy o tym, jak poprawić compliance, o tym, że trzeba wydawać na zdrowie więcej pieniędzy, a problemy związane z ochroną zdrowia w Polsce mają u swoich podstaw to, że nie zmieniamy pewnych nawyków i to, jak społeczeństwo podchodzi do kwestii zdrowia - powiedział Pakulski.

W jego opinii konieczne jest współdziałanie z resortem edukacji i modyfikacji programów szkolnych np. poprzez wprowadzenie przedmiotu: higiena życia. 

- Nasze zdrowie to problem MZ i NFZ, ale i naszej odpowiedzialności - podsumował Pakulski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum