×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Europejska Inicjatywa Obywatelska: 1,9 mln antyaborcyjnych podpisów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 listopada 2013 15:35

1,9 mln podpisów obywateli wszystkich państw unijnych zostało zebranych pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Jeden z nas", której celem jest zaprzestanie dotowania przez UE organizacji proaborcyjnych oraz badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów.

Europejska Inicjatywa Obywatelska: 1,9 mln antyaborcyjnych podpisów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z traktatem lizbońskim grupa przynajmniej siedmiu obywateli z różnych krajów UE może zgłosić projekt zmian w prawie europejskim. Aby był on rozpatrzony przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski, konieczne jest zebranie pod nim co najmniej jednego miliona podpisów pełnoletnich obywateli z przynajmniej siedmiu krajów Wspólnoty. "Jeden z nas" to jedna z pierwszych dopuszczonych przez KE inicjatyw obywatelskich, zarejestrowana w maju 2012 r.

- Chcemy, by Europa, do której wnosimy nasz wkład była inna niż obecnie, bo w centrum Europy musi stać godność ludzka, musi stać człowiek - mówił w sobotę (16 listopada) na konferencji prasowej w Krakowie główny inicjator Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Jeden z nas" włoski europoseł Carlo Cassini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life.

Jak zaznaczył, "Jeden z nas" jest inicjatywą, która zebrała najwięcej podpisów spośród wszystkich dotychczas zgłoszonych EIO. Największą liczbę głosów zebrano we Włoszech i w Polsce. Przewiduje się, że wysłuchanie inicjatywy przed KE nastąpi wiosną przyszłego roku.

Koordynator polskiego komitetu narodowego inicjatywy Jakub Bałtroszewicz wyjaśnił, że jej celem jest doprowadzenie do tego, aby Unia Europejska zaprzestała finansowania z publicznych pieniędzy UE prywatnych instytucji, które wykorzystują te środki na programy aborcyjne w krajach trzeciego świata, a także zablokowała finansowanie instytucji badawczych, które wykorzystują pieniądze na badania i eksperymentowanie na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego.

Autorzy inicjatywy odwołują się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z października 2011 r. (Bruestle vs. Greenpeace), który dokonując wykładni europejskiej dyrektywy dot. ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych orzekł, że embrionem ludzkim jest "każda ludzka komórka jajowa, począwszy od stadium jej zapłodnienia, każda niezapłodniona ludzka komórka jajowa, w którą wszczepiono jądro komórkowe pochodzące z dojrzałej komórki ludzkiej oraz każda niezapłodniona ludzka komórka jajowa, która została pobudzona do podziału i dalszego rozwoju w drodze partenogenezy".



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze