×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Europejska Agencja Leków będzie miała nowe zadania w kryzysowych sytuacjach

Autorzy: PAP; oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 18:31Aktualizacja: 15 czerwca 2021 21:55

Kraje UE wypracowały porozumienie w sprawie projektu przepisów mających zwiększyć rolę Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Europejska Agencja Leków będzie miała nowe zadania w kryzysowych sytuacjach
EMA ma m.in. monitorować i ograniczać potencjalne i faktyczne niedobory leków i sprzętu medycznego FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • UE zależy na tym, żeby EMA była lepiej przygotowana na kryzysy zdrowotne i w zarządzaniu kryzysowym (chodzi o leki i sprzęt medyczny)
  • Dzięki proponowanym przepisom agencja ma m.in. monitorować i ograniczać potencjalne i faktyczne niedobory leków i sprzętu medycznego
  • KE przeprowadzi negocjacje z Parlamentem Europejskim w celu wypracowania ostatecznego kształtu nowych przepisów

 Zaproponowane we wtorek (15 czerwca) przepisy o wzmocnionym mandacie EMA są częścią szerszego pakietu dotyczącego europejskiej unii zdrowotnej. Składają się na niego również silniejszy mandat Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz projekt przepisów o transgranicznych zagrożeniach zdrowotnych.

Nowe zadania Agencji

Dzięki proponowanym przepisom agencja ma: monitorować i ograniczać potencjalne i faktyczne niedobory leków i sprzętu medycznego uznawanych za krytyczne w reagowaniu na stan zagrożenia zdrowia publicznego; zapewniać terminowe opracowywanie bezpiecznych i skutecznych leków wysokiej jakości, ze szczególnym naciskiem na reagowanie na stan zagrożenia zdrowia publicznego; zapewnić strukturę funkcjonowania paneli ekspertów, którzy będą oceniać sprzęt medyczny wysokiego ryzyka i doradzać w zakresie gotowości na kryzysy oraz zarządzania kryzysowego.

W kolejnych kroku prezydencja unijna w imieniu Rady rozpocznie negocjacje z Parlamentem Europejskim w celu wypracowania ostatecznego kształtu nowych przepisów.

Co teraz może EMA

Do głównych zadań EMA należy dopuszczanie produktów leczniczych do obrotu w UE i ich kontrolowanie. Przedsiębiorstwa farmaceutyczne składają do EMA wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu danego produktu leczniczego. Pozwolenia wydaje Komisja Europejska. Przedsiębiorstwa, które otrzymają pozwolenie, mogą wprowadzać dany produkt do obrotu w całej UE, a także w państwach EOG.

Pracami EMA kieruje 36-osobowy zarząd. Członkowie są powoływani do działania w interesie publicznym i nie reprezentują żadnego rządu, sektora ani żadnej organizacji. Zarząd ustala budżet Agencji i zatwierdza jej roczny program prac. Dyrektor zarządzający Agencji jest odpowiedzialny za wszystkie kwestie operacyjne, kwestie dotyczące personelu oraz za opracowywanie rocznego programu prac. EMA ma siedem komitetów naukowych oraz szereg grup roboczych, w których działają tysiące ekspertów z całej Europy.

EMA blisko współpracuje z krajowymi organami regulacyjnymi w państwach unijnych i z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Zdrowia w ramach partnerstwa pod nazwą europejska sieć regulacji produktów leczniczych. Ponadto współdziała z pacjentami, pracownikami służby zdrowia i środowiskiem akademickim. Współpracuje też z podobnymi agencjami, zwłaszcza z ECDC oraz z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum