×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Europejczycy oceniają: w jakim wieku kończy się "młodość" i zaczyna się "starość"?

Autor: LJX/rynekzdrowia.pl08 października 2012 11:42

Według wyników sondażu Eurobarometr Active Ageing opublikowanego przez Komisję Europejską, Europejczycy mają różne opinie na temat granicy wiekowej, od której zaczyna się starość.

Europejczycy oceniają: w jakim wieku kończy się "młodość" i zaczyna się "starość"?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Średni wynik dla Unii Europejskiej to 63,9 lat. Jednak na Słowacji to już 57,7 lat, a w Holandii aż 70,4 lat. Polacy uważają, że osoba starsza to taka, która ma 62,8 lat.

W UE średni wiek osób, które przestajemy określać jako "młode", to 41,8 lat (w Polsce 38,6). W Europie opinie wahają się od 36,7 na Malcie do 50,8 na Cyprze. Jednocześnie średnia oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej to dla mężczyzn 76,4 lat, natomiast dla kobiet aż 82,4 lat. W Polsce odpowiednio: 71,5 oraz 80,1 lat (Eurostat, 2009).

Średnio 57 proc. mieszkańców Europy uważa swój kraj za przyjazny dla seniorów. Najmniej takich opinii można spotkać na Węgrzech (21 proc.), najwięcej - w Luksemburgu (81 proc.). W Polsce jedynie 38 proc. respondentów jest zdania, że w naszym kraju osobom starszym żyje się dobrze.

Aż 33 proc. Europejczyków chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najwięcej takich osób jest w Danii (57 proc.), w Polsce - 37 proc.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadu bezpośredniego na próbie 31 280 Europejczyków w wieku od 15 lat. Wyniki zaprezentowano na łamach październikowego wydania magazynu Reader’s Digest.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze