Euro Health Consumer Index: polska służba zdrowia na 5. miejscu od końca?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2017 09:42

W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index, EHCI) za 2016 r. polska służba zdrowia zajęła 5. miejsce od końca. Gorsze wg EHCI od nas są tylko Albania, Bułgaria, Czarnogóra i Rumunia.

Euro Health Consumer Index: polska służba zdrowia na 5. miejscu od końca?
Nowoczesna sala do operacji hybrydowych w jednym z polskich szpitali. Fot. AHP

EHCI ocenia 35 krajów pod kątem takich kategorii jak: profilaktyka, prawa pacjenta, czas oczekiwania na leczenie, skuteczność leczenia, zakres i dostępność oferowanych usług oraz dostępność do środków farmaceutycznych. Na podstawie oceny tych kategorii przyznaje punkty, a ich maksymalna ilość to 1000, minimalna to 333. Polsce przyznano 564 punkty. Najlepsza w rankingu okazała się Holandia i Szwajcaria.

Czytaj: Ranking: Szwedzi nas dołują. Mamy najgorszą ochronę zdrowia w Europie?

Jak komentuje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, autorzy raportu całą winę za stan opieki zdrowotnej w Polsce zrzucają na obecny rząd. Polskę zestawiają z Węgrami - podkreślając, że władze obu krajów zajmują się innymi sprawami, niż właściwym rządzeniem.

Na przykłady Węgry koncentrują się na tym, żeby nie przyjąć 1700 uchodźców rocznie, a Polska żeby zniszczyć wolność prasy i wprowadzić zakaz aborcji. Co mają uchodźcy czy prasa wspólnego ze służbą zdrowia - nie wiadomo.

Szymańska-Borginon twierdzi, że "tak upolitycznione argumenty i lewicowa retoryka podważają wiarygodność raportu".

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum